USTKA DLA AKTYWNYCH

Szlaki turystyczne

Trasy rowerowe

Żeglarstwo

Kajakarstwo

Wędkarstwo

Jeździectwo

Inne atrakcje

ATRAKCJE DLA AKTYWNYCH

Szlaki turystyczne

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Szlaki turystyczne
Miłośnicy pieszych wędrówek mają do wyboru kilka szlaków. Najdłuższym jest Szlak Nadmorski (czerwony), będący fragmentem dalekobieżnej trasy z… Portugalii do Estonii. Wart uwagi jest odcinek do Rowów (16 km), niemal na całej długości prowadzący plażą. Wędrówkę można zakończyć jednak szybciej, np. w Orzechowie
(5 km). W Ustce zaczyna się też Szlak Doliny Słupi (żółty), prowadzący przez Słupsk do Bytowa (95 km). Wiedzie doliną Słupi, m.in. przez rezerwat „Buczyna nad Słupią”.

Osobną kategorią pieszych spacerów jest nordic walking, czyli wędrówki z kijkami. O zdrowotnych walorach tej formy aktywności może świadczyć fakt, iż znajduje się ona w ofercie Uzdrowiska Ustka jako jeden z zabiegów. Spacery z kijkami można odbywać powyższymi szlakami oraz samodzielnie wytyczonymi trasami (np. po promenadzie).

Trasy rowerowe

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Trasy rowerowe

W Ustce i okolicach dobrze poczują się też cykliści. Kilka tras rowerowych poprowadzono w samym mieście. Mają one długość od kilkuset metrów do ponad kilometra. O miasto zahacza też szlak dalekobieżny R-10. Jest to Nadmorski Szlak Hanzeatycki, okrążający Morze Bałtyckie, a jego łączna długość to ponad 8,5 tys. km (na terenie Polski 588 km).

Warto zrobić sobie wycieczkę w stronę Rowów, odcinkiem znanym jako Szlak Zwiniętych Torów. Został on w dużej mierze poprowadzony po nasypach istniejącej tu dawniej linii kolejowej. Ma 23 km długości, choć można go wydłużyć o pętlę wokół Jeziora Gardno (łącznie 60 km). Na dobrze utrzymanej trasie przygotowano m.in. specjalne miejsca wypoczynkowe. W drugą stronę Nadmorski Szlak Hanzeatycki prowadzi z Ustki do Jarosławca, skąd – niemal nad samym morzem – wiedzie dalej do Darłowa. W miejscowościach Pęplino i Zaleskie odbijają od niego łączniki do Słupska (ten drugi wiedzie przez zabytkowe Swołowo).

Na południe z Ustki można pojechać szlakiem USB-S, czyli Ustka–Słupsk–Bytów–Sominy, prowadzącym przez piękne krajobrazy Pomorza i Kaszub

Bieganie i nordic walking

Ustka i jej okolice są stworzone do spacerów. Wędrówki po plaży i promenadzie to „obowiązkowy” punkt programu, ale warto pójść dalej, wytyczając własną trasę lub korzystając z wytyczonych szlaków. Do zwiedzania miasta proponujemy wybrać jeden z pięciu szlaków wytyczonych na terenie miasta (Portowy, Starej Ustki, Uzdrowiskowy, Uroczysko, Buczyna nad Słupią). Do tych drugich należy Szlak Nadmorski (znaki czerwone), który stanowi część trasy biegnącej przez całą Europę. Najbardziej atrakcyjny jest odcinek na wschód od Ustki: wiedzie niemal cały czas plażą, do Orzechowa (5 km) i Rowów (16 km). Jeśli ktoś chce oddalić się na jakiś czas od morza, ma do wyboru Szlak Doliny Słupi (znaki żółte), wiodący do Bytowa piękną doliną Słupi, mijając m.in. wcześniej wspomniany rezerwat przyrody „Buczyna nad Słupią”. Spacery z kijkami to samo zdrowie – do tego stopnia, że Uzdrowisko Ustka oferuje je swoim pacjentom jako jeden z zabiegów. Nordic walking ma też ten plus, że można go uprawiać w zasadzie wszędzie. Świetnie nadaje się do tego promenada, która niedawno została przedłużona i teraz można wybrać się nią na całkiem długą wędrówkę. Niebanalnym celem wycieczki będzie zachodnia plaża (po drugiej stronie portu) – znacznie mniej popularna, a równie atrakcyjna, jak wschodnia. Z roku na rok w Ustce przybywa także biegaczy. Najbardziej popularna jest plaża, po której można biegać boso, zapewniając sobie masaż zlokalizowanych na stopach receptorów. Warto wybrać tę zachodnią, spokojniejszą. Trasa do tzw. trzeciego mola i powrót leśnymi ścieżkami to trasa od 3 do 4 km (w zależności od wybranych ścieżek). Plażą wschodnią zwykle biega się od falochronu do ul. Wczasowej (3 km), można też wypuścić się dalej, do Orzechowa, i wrócić lasami (ok. 10 km). Taką trasę pokonują uczestnicy biegu „Ustecka dziesiątka z hakiem”. Od kwietnia do października odbywają się też biegowe grand prix Ustki. Na krótką przebieżkę można wybrać się do któregoś z miejskich parków

Żeglarstwo

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Żeglarstwo
Ustka staje się coraz atrakcyjniejsza dla żeglarzy. Dawniej sport ten był uznawany za elitarny, dziś
prowadzenie jachtów stało się dostępne niemal dla każdego. Przystań żeglarska usytuowana
jest w zachodniej części portu. Od kwietnia do października funkcjonują tu pływające pomosty, są też toalety i woda bieżąca. W planach jest budowa dużej mariny z prawdziwego zdarzenia. W sezonie młodsi adepci żeglarstwa mogą skorzystać ze szkoleń.

Kajakarstwo

Sporty wodne w Ustce

Amatorom sportów wodnych proponujemy spływ kajakowy rzeką Słupią, który zaliczany jest do trudnych , ale bardzo interesujących szlaków. Zaczyna się on na Jeziorze Gowidlińskim, wiedzie przez otwarte przestrzenie łąk i pól oraz zalesione wąwozy i jary. Na trasie są liczne bystrza i malownicze meandry. Obszar dorzecza rzeki Słupi dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu i bogatej szacie roślinnej dostarczy niezapomnianych wrażeń amatorom tego sportu, wiedzie bowiem przez Park Krajobrazowy „Doliny Słupii”. Na trasie znajduje się wiele miejsc biwakowych, gdzie można odpocząć i nabrać sił przed dalszą „wędrówką”.

W okresie od czerwca do połowy lipca ilość spływów jest ograniczona z uwagi na okres lęgowy rzadkich gatunków ptaków. Kończąc spływ w Ustce, można podjąć kajaki przy pomostach znajdujących się na lewym brzegu, naprzeciwko dworca kolejowego.

Wędkarstwo

Masz ochotę na aktywny wypoczynek nad rzeką z wędką w dłoni? Rzeka Słupia to europejskie centrum połowu troci, dla której sezon rozpoczyna się dokładnie pierwszego stycznia. Corocznie odwiedza nas kilka tysięcy wędkarzy z Polski i Europy.

Również miłośnicy wędkarstwa morskiego znajdą tutaj coś dla siebie… Rzeka Słupia ma charakter rzeki górskiej i stanowi korzystne środowisko dla ryb łososiowatych takich jak: troć wędrowna, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy (okres ochronny dla troci i pstrąga potokowego trwa od l października do 31 grudnia) oraz ryb lipieniowatych. W rzece występuje również szczupak i węgorz.

Jeździectwo

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Jeździectwo

W okolicy znajdują się trzy stadniny koni: Anka w Przewłoce, Żelazna Podkowa w Dolinie Charlotty oraz “Baza pod lasem” w Żelazie. Stadniny proponują przejażdżki bryczkami, naukę jazdy konnej na lonży lub maneżu, a dla bardziej zaawansowanych jeźdźców organizujemy wycieczki konne po okolicy. Dodatkową atrakcją stadniny “Pod Żelazną Podkową” jest lokalny Zwierzyniec – bodaj jedyne takie miejsce na Pomorzu, gdzie jednocześnie zobaczyć można kozy, osła, sarny, daniele, dziki, wietnamską świnię, szkocką krowę, wielbłąda Stanisława oraz osły Plateou a także kangury, kapibary, sowę śnieżną oraz puchacze syberyjskie. Przede wszystkim zapraszamy do odwiedzenia naszych żubrów!

Paralotnie

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Paralotnie

Nad Ustką wieją wiatry, dlatego świetnie się tu czują paralotniarze. Najlepsze warunki do uprawiania tego powietrznego sportu panują nad plażami. Nieco więcej możliwości nawigacyjnych daje motoparalotnia (paralotnia z silnikiem). Jako jedyny skrzydlaty sprzęt pozwala ona latać na bardzo niskich pułapach (np. kilka metrów nad plażą). Miłośnicy sportów powietrznych powinni odwiedzić Ustkę w pierwszej połowie lipca, kiedy odbywa się Columbus Festiwal Wiatru.

Morsowanie

Atrakcje dla aktywnych - Ustka - Morsowanie

Zima to czas morsowania. W zimie na plażach Ustki pojawiają się również miłośnicy kąpieli w lodowatym morzu. Najczęściej można ich spotkać w niedzielne południa. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił, musi pamiętać o intensywnej rozgrzewce. Sama kąpiel trwa około czterech minut, a następnie trzeba przebrać się w suchą odzież (i po powrocie do domu wziąć gorący prysznic). Morsowanie doskonale wpływa na system odpornościowy organizmu i układ krążenia.

Rejsy po morzu

Rejsy po morzu to jedna z atrakcji Ustki cieszących się największym powodzeniem. Organizowane są m.in. wycieczki stylizowanymi jednostkami oraz wyprawy specjalistyczne. Do tych pierwszych należą rejsy statkami wyglądającymi jak dawne galeony. Innego typu doznań dostarcza pływanie szybką łodzią motorową. Popularne są również wyprawy wędkarskie. Odbywają się m.in. na przystosowanych do tego celu kutrach. Wziąć w nich udział może od kilku do kilkunastu osób, a rejsy trwają od około ośmiu do kilkunastu godzin.

Nurkowanie

Grupa pasjonatów nurkowania ze Słupska i okolic stworzyła nową inicjatywę. Powstało Bałtyckie Centrum Nurkowe “Podwodni Słupsk”. W skład zespołu wchodzą płetwonurkowie o różnym stopniu wyszkolenia i doświadczeniu, również instruktorzy. Wspólnie realizują swoje pasje. Nurkują w Morzu Bałtyckim w takich miejscach jak Ustka, Dębina, Rowy oraz Hel. Również wyprawy pod lód i na wraki zatopionych statków nie są im obce. Oglądając podwodne zdjęcia czasem trudno uwierzyć, że tuż obok nas, w naszym Bałtyku można znaleźć tak ciekawe okazy fauny i flory. „Podwodni Słupsk” organizują też kursy nurkowe oraz wyprawy zagraniczne. Stawiają na jakość i bezpieczeństwo. Posiadają zaplecze techniczne, zapewniają potrzebny sprzęt. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się ze strona internetową.

Ośrodek Sportu i Rekreacji

Ośrodek Sportu i Rekreacji jest samorządowym zakładem budżetowym zaspakajającym potrzeby społeczności lokalnej z zakresu kultury fizycznej, rekreacji i wypoczynku. Strukturę OSiR stanowi wszechstronna baza noclegowa i sportowo-rekreacyjna obejmująca tereny otwarte. Tutaj realizowane są najważniejsze imprezy sportowe, mecze ligowe i pucharowe, turnieje, spartakiady oraz imprezy estradowe i okolicznościowe. Ośrodek ściśle współpracuje ze stowarzyszeniami i klubami sportowymi, placówkami oświatowymi i innymi instytucjami w zakresie upowszechniania zdrowego stylu życia, uprawiania sportu i rekreacji ruchowej. Owocem współpracy są bardzo liczne imprezy skierowane głównie do dzieci i młodzieży szkolnej.

www.osir.ustka.pl