USTKA CHARLOTTA SAILING DAYS

O WYDARZENIU

Ustka Charlotta Sailing Days

Ustka Charlotta Sailing Days to najważniejsza impreza w polskim kalendarzu żeglarskim dla katamaranów Hobie Cat oraz jachtów jednokadłubowych klasy 505 i Latający Holender, których załogi mierzą się w walce o tytuł Mistrza Polski własnie w Ustce.

Ustka Charlotta Sailing Days to regaty dla żeglarzy, którzy nie boją się rywalizacji na pełnym morzu. W 2019 roku w zawodach wystartowało 100 uczestników na 50 jachtach, a w 2021 roku już ponad 150 załóg . W trakcie trzech dni odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi (10), choć warunki pogodowe – wiatr o prędkości 15 węzłów i fale osiągające wysokość metra, były wymagające. W 2020 roku do Ustki przybyło ponad 140 załóg z pięciu państw. Rywalizacja odbywa się w klasach seniorskich (Hobie cat 14 i 16, 505 oraz Latający Holender) oraz juniorskich (Europa, Laser, Optimist, 420 i Open Skiff). W 2021 roku zawody rozegrano w randze Pucharu Polski dla klas ILCA 7, 6, 4, FD i Open Skiff. Również dla kasy Europa, Finn i po raz pierwszy w Ustce, dla Formuły Kite Open.

Ustka Charlotta Sailing Days

Podczas pierwszej części usteckich regat juniorzy w klasach: Optimist, Open Skiff, Laser i Europa ścigają się o punkty zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski i sprawdzają swoje umiejętności na pełnym morzu przed startem w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. W drugiej części startują katamarany Hobie Cat 16 i 14 oraz jachty 505 i Latający Holender. Dla tych klas regaty mają rangę Mistrzostw Polski. Wszystkich zainteresowanych regatami Ustka Charlotta Sailing Days zapraszamy do zapisów dostępnych na stronie www.ucsdays.com. Zachęcamy też do obserwowania kulisów wydarzenia na Fanpage Ustka na fali oraz  Ustka Charlotta Sailing Days.

Ustka Charlotta Sailing Days

Zarówno pierwsza jak i druga edycja regat w Ustce udowodniły, że miasto jest bardzo dobrze przygotowane do tego typu zawodów sportowych, dlatego podjęto decyzję o realizacji już trzeciej edycji w 2022 roku. „Regaty zorganizowane w 2019 roku w Ustce były pierwszymi zawodami na Środkowym Wybrzeżu o randze Mistrzostw Polski w tej kategorii żeglarskiej. Tym bardziej cieszy nas frekwencja i pozytywne opinie. Okazuje się, że żeglarze i kibice docenili nie tylko odpowiednią infrastrukturę oraz dostęp do otwartego morza. Duże znaczenie miały też dodatkowe udogodnienia, takie jak: rozbudowana baza noclegowa blisko portu, najpiękniejsze w Polsce piaszczyste plaże, nadmorskie restauracje oraz szeroka oferta atrakcji, z których uczestnicy i ich rodziny korzystali podczas pobytu w Ustce. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach Ustka Charlotta Sailing Days weźmie udział jeszcze więcej miłośników żeglarstwa.” – mówi Jacek Graczyk Burmistrz Miasta Ustka. Organizatorzy i sponsorzy liczą, że ta inicjatywa spopularyzuje żeglarstwo w Ustce i regionie słupskim.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Ustka, Dolina Charlotty i Klub Żeglarski Pro Sport.

Impreza jest współfinansowana przez Miasto Ustka.

FILMY

GALERIA ZDJĘĆ

Edycja 2021

Edycja 2020 (seniorzy)

Edycja 2020 (juniorzy)

Edycja 2019