ATRAKCJE TURYSTYCZNE USTKI

Atrakcje turystyczne

Zabytki

Pomniki

Muzea

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Promenada Nadmorska

Atrakcje turystyczne w Ustce

Niewątpliwie ulubionym miejscem spacerów jest Promenada Nadmorska. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

Adres: ul. Promenada Nadmorska

Stara Osada Rybacka

Atrakcje turystyczne w Ustce

Stara Osada Rybacka ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Początkowo zajmowała teren wśród wydm. W XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, tak chętnie wykorzystywanej do budowy domów na Pomorzu. Dziś Stara Osada Rybacka objęta jest rewitalizacją, mającą na celu przywrócenie jej dawnego charakteru. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki – kapitanów statków.

Adres: ul. Czerwonych Kosynierów i ul. Marynarki Polskiej

Latarnia morska

Atrakcje turystyczne w Ustce

Polskie wybrzeże może pochwalić się siedemnastoma latarniami morskimi. Ta ustecka zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wyróżnia się ciekawą architekturą. Wzniesiona na planie ośmiokątnej wieży, ozdobiona licznymi gzymsikami – latarnia, od ponad stu lat wyznacza statkom drogę do portu. Oprócz podziwiania budynku z zewnątrz, warto odwiedzić go również w środku. Po pokonaniu zaledwie 68 schodów, czeka na Nas niesamowity widok na morze, plażę oraz ustecką panoramę.

Adres: Marynarki Polskiej 1

Port

Atrakcje turystyczne w Ustce

Okolice usteckiego portu to chętnie wybierane miejsce spacerów, zarówno wśród turystów, jak i rodowitych mieszkańców miasta. Na trasie biegnącej wzdłuż kanału portowego, można zobaczyć zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony – statki pirackie. Te ostatnie zapraszają na swój pokład, oferując wycieczkę po wodach Bałtyku. Dla wczasowiczów wolących pozostać na lądzie, w porcie czekają liczne tawerny i smażalnie ryb, w których skosztują dorsza, śledzia, halibuta, a nawet rekina.

Adres: Port Ustka
e-mail: biuro@ustkaport.pl

Kładka

Atrakcje turystyczne w Ustce

Uruchomiona w 2013 roku obrotowa kładka, łącząca przeciwlegle brzegi Słupi, to jedyna tego typu konstrukcja w Europie. W wygodny i szybki sposób pozwala dostać się na drugą stronę portu. Jest naprzemiennie otwierana – pozwalając skorzystać z niej pieszym, i zamykana – umożliwiając ruch jednostkom pływającym. Oprócz tego, że posiada ogromne znaczenie komunikacyjne, stanowi również wyjątkową atrakcję turystyczną. Warto zobaczyć kładkę nocą, kiedy dodatkowo zachwyca kolorowym oświetleniem.

Adres: Port Ustka

Skwer im. Jana Pawła II (makieta dawnej Ustki)

Atrakcje turystyczne w Ustce

W miejscu gdzie ulica Marynarki Polskiej zbliża się do portu, znajduje się Skwer im. Jana Pawła II. Niegdyś stał tu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy i kupców. Światło pochodni zamieszczanej na jego wieży było pierwszą nawigacją, która wyznaczała drogę statkom. Wokół skweru zachowały się domy, należące do ówczesnych kapitanów, dlatego park nazywa się również Zaułkiem Kapitańskim. Dzięki postawionej tu makiecie „Stara osada rybacka, dawny plac kościelny, przełom XVIII i XIX wieku”, można zobaczyć, jak dawniej wyglądał ten fragment Ustki.

Adres: ul.Marynarki Polskiej 23

Dzielnica Willowa

Atrakcje turystyczne w Ustce

Spacerując wzdłuż ulicy Żeromskiego, idąc w kierunku promenady, natrafimy na perełkę usteckiej architektury – Villę Red. To datowany na 1886 rok budynek z czerwonej cegły. Stworzono go w wilhelmińskim stylu, a powstał prawdopodobnie dla Ottona von Bismarcka. Na trasie spaceru nie brakuje równie okazałych domów. Są to wille zbudowane na początku XX wieku. Cechują się charakterystycznymi wieżyczkami oraz wystającymi werandami. Uwagę zwracają rzeźbione drzwi i łukowate okna budynków, wzrok przyciągają także kute balustrady na balkonach.

Adres: ul. Żeromskiego, ul. Mickiewicza

Kino Delfin

Atrakcje turystyczne w Ustce

Ustka pochwalić się może jednym z najstarszych kin w Polsce, które nadal wyświetla aktualny repertuar. W czasach PRL organizowano tu koncerty, spektakle i widowiska. Kino cieszyło się wówczas ogromną popularnością – do kas biletowych ustawiała się długa kolejka. Po gruntownym remoncie usteckie kino odzyskało dziś swój dawny blask. Przed seansem warto wybrać się na zwiedzanie obiektu, połączone z prezentacją zabytkowych projektorów. W budynku mieści się dodatkowo pub muzyczny oraz pensjonat, w którym można poczuć się jak gwiazda filmowa.

Adres: Marynarki Polskiej 82
E-mail: delfin@kino.ustka.pl
Telefon: 602772575 | 602274390/

Targ Rybny

Atrakcje turystyczne w Ustce

Po zachodniej stronie portu znajduje się Targ Rybny. Lokalni rybacy oferują sprzedaż świeżej ryby, poławianej przez nich na kutrach. Dzięki uruchomionej w 2018 roku aplikacji mobilnej Fishmarket, na bieżąco wyświetlane są informacje o dostępności, cenie i terminie sprzedaży ryby. Chętnych do kupna nie brakuje, więc aby mieć pewność, że i dla Nas wystarczy smacznych dorszy, śledzi czy halibutów, warto złożyć zamówienie poprzez aplikację mobilną. Z aplikacji dowiedzieć się można także, które z usteckich restauracji zaopatrują się na rynku rybnym.

Adres: Bohaterów Westerplatte 19
www.fishmarket.ustka.pl

Stawek Upiorów

Atrakcje turystyczne w Ustce

Przed laty owiany złą sławą – Stawek Upiorów – dziś to idealny cel pieszych lub rowerowych wypraw. Według opowieści pojawiały się tu duchy i zjawy, które tajemniczym światłem wabiły ludzi w ciemną głębię jeziora. Mroczna legenda mówi o zatopionej bryczce, w której zginął dziedzic wraz z rodziną. Obecnie teren wokół stawku został zmodernizowany, znajdują się tu drewniane pomosty, ławeczki oraz tablice informacyjne. Przyjemnie jest odpocząć w otoczeniu lasu, patrząc na strome wzgórza. W razie deszczowej pogody można schronić się w postawionej wiacie.

Adres: Seekenmoor; zachodnia część Ustki

Usteckie murale

Atrakcje turystyczne w Ustce

W Ustce znajdują się trzy murale o tematyce morskiej, powstałe według drzeworytów japońskiego artysty Hokusai. Ich tworzenie i odsłonięcie miało miejsce w 2017 roku.

Sanatorium “Radość” w Ustce zdobi mozaika zaprojektowana przez Irenę Zahorską pod koniec lat 70. Ta ekspresyjna kompozycja, pełna morskich stworzeń wykonana została z elementów ceramicznych (m.in. fragmentów porcelitowych np. kubków, talerzy, dzbanków czy pokrywek).

Natomiast na ulicy Słowiańskiej możemy obejrzeć mural umieszczony na ścianie budynku sąsiadującego z ratuszem. Powstał on z inicjatywy budżetu obywatelskiego w 2017 roku, a przedstawia morze z wypisanym wierszem Czesława Miłosza „Dar”. Projekt, którego autorem jest słupski artysta Piotr Igor Salata, wykonała Fundacja Indygo.

Ponadto na ulicy Marynarki Polskiej zlokalizowane są trzy kolejne murale. Dwa z nich zostały wykonane przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Trzeci to mural znajduje się na kawiarni “Mistral- tu i teraz”, został zaprojektowany przez znanego artystę Jacka Frąckiewicza.

Adres: ul. Zaruskiego 1a, ul. Słowiańska, ul. Marynarki Polskiej oraz ul. Limanowskiego

Tężnia

Atrakcje turystyczne w Ustce

Jedną z najnowszych atrakcji Ustki jest tężnia, usytuowana w Parku Usteckich Stoczniowców. Jej ściany wyłożone są tarniną, po której spływa solanka pozyskiwana z lokalnego złoża „Ustka 1″. Spływając rozpryskuje się, tworząc zbawienny dla zdrowia aerozol, który dodatkowo oczyszczany jest przez bakteriobójczą lampę ultrafioletową i filtr piaskowy. Tężnia pracuje w obiegu zamkniętym, a solanka przechowywana jest w dwóch podziemnych zbiornikach – obiegowym i uzupełniającym. Jej stężenie w wodzie regulowane jest automatycznie i wynosi 5%. Wymienia się ją co dwa miesiące.

Powinny tu często przychodzić osoby z zaburzeniami układu oddechowego, choć zaczerpnięcie zdrowego powietrza przyda się każdemu.

Adres: Park Usteckich Stoczniowców

Plaże

Atrakcje turystyczne w Ustce

Ustka słynie z pięknych plaż – w dużej mierze to dla nich przyjeżdża tu wielu wczasowiczów. Uważa się je za jedne z najwspanialszych na polskim wybrzeżu. Dysponujemy dwoma kąpieliskami: Ustka Wschód i Ustka Zachód. To pierwsze leży po wschodniej stronie portu, przy samym centrum miasta, dlatego cieszy się większą popularnością. Fragment strzeżony przez ratowników liczy sobie około pół kilometra, choć sama plaża jest znacznie dłuższa. Niedawno wzrosła też jej szerokość – dzięki umocowanej w morzu sztucznej rafie ograniczającej niszczycielską działalność fal. W modzie jest też odwiedzanie plaży zimą. Wtedy w powietrzu jest najwięcej jodu, a na piasku – bursztynów (od niedawna można je zbierać bez pozwolenia). Zima to też czas morsów, czyli miłośników rześkich kąpieli… Po drugiej stronie portu ciągnie się kąpielisko zachodnie, od niedawna łatwiej dostępne, dzięki obrotowej kładce. Plaża jest tu szersza i znacznie spokojniejsza, a jej strzeżona część ma długość 200 m. Idąc dalej można dotrzeć do trzeciego mola, niedokończonej inwestycji z czasów III Rzeszy.

Co roku Miasto Ustka otrzymuje prestiżowe wyróżnienie, przyznawane najlepszym europejskim kąpieliskom. Błękitną Flagę otrzymują kurorty, które spełniają wyśrubowane kryteria z zakresu gospodarki ściekowej i stanu czystości wody.

Od wielu lat Ustka plasuje się na podium najbardziej prestiżowego rankingu plaż, przygotowywanego corocznie przez portal onet.pl. (II miejsce w latach 2019 i 2018, I miejsce w latach 2017 i 2015) „Autorzy rankingu nie tylko oceniali wygląd plaż, ale również infrastrukturę noclegową, gastronomiczną i rozrywkową, jaką dysponują nadmorskie kurorty. W przygotowaniu zestawienia udział biorą sami dziennikarze, którzy tuż przed wakacjami odwiedzają turystyczne miejscowości. W tym roku wybrali się do siedemdziesięciu.”

Ranking onet.pl 2019

Atrakcje turystyczne

Zabytki

Pomniki

Muzea