ATRAKCJE TURYSTYCZNE USTKI

Atrakcje turystyczne

Zabytki

Pomniki

Muzea

MUZEA

Bunkry – park spotkań z historią

Odwiedź muzea w Ustce!

Nie tylko miłośnicy militariów ciekawie spędzą czas, udając się na zwiedzanie Bunkrów Blüchera. Ta niemiecka fortyfikacja ulokowana jest po zachodniej stronie usteckiego portu. Na wycieczkę po podziemnych schronach można wybrać się indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika. Stworzono tu Park Spotkań z Historią – multimedialną galerię przedstawiającą codzienne życie żołnierzy stacjonujących w bunkrach. Na interaktywnych ekranach i trójwymiarowych zdjęciach pokazano wydarzenia, które miały miejsce podczas wojny w Ustce i okolicach. W sezonie letnim można także skorzystać z dodatkowej atrakcji, którą jest strzelnica.

ul. Bohaterów Westerplatte 40
Strzelnica Paintballowa – w sezonie letnim
www.bunkryustka.pl
E-mail: reklama@bunkryustka.pl
Telefon komórkowy: 698 669 446

Muzeum Chleba

Odwiedź muzea w Ustce!

Powstałe z inicjatywy usteckich piekarzy w 1998 roku – Muzeum Chleba – na dobre zapisało się wśród najciekawszych atrakcji miasta. Aby przybliżyć historię piekarnictwa i cukiernictwa, na poddaszu rodzinnej piekarni zgromadzono ponad dwa tysiące eksponatów. Zobaczymy tam zabytkowe gofrownice, dawne maszyny do wyrobu ciasta, niemal stuletni automat do sprzedaży cukierków oraz szafki chłodnicze działające bez prądu. Imponujący zbiór uzupełnia archiwalna, rodzinna dokumentacja oraz pocztówki i obrazki dotyczące piekarnictwa.

Adres: Marynarki Polskiej 49
www.muzeumchleba.pl
Telefon kontaktowy: 59 814 48 40

Muzeum Ziemi Usteckiej

Odwiedź muzea w Ustce!

Na jednym z domów przy ulicy Marynarki Polskiej uwagę przyciąga napis „Ustczanie sobie”. To tu w odrestaurowanym XVIII-wiecznym budynku szachulcowym mieści się Muzeum Ziemi Usteckiej. Znajdująca się wewnątrz wystawa opowiada o dziejach miasta i żyjących tu mieszkańców. Wśród eksponatów znajdziemy zabytkowe maszyny do pisania, poniemiecki sprzęt fotograficzny oraz…strój kąpielowy modny na początku poprzedniego stulecia. Zobaczyć można także liczne pamiątki po prężnie działającej niegdyś Stoczni Ustka.

Adres: Marynarki Polskiej 62A
www.muzeumustka.pl
E-mail: muzeumustka@neostrada.pl
Telefon komórkowy: 59 814 33 02

Centrum Aktywności Twórczej

Odwiedź muzea w Ustce!

Od 2013 roku Ustka z dumą prezentuje Centrum Aktywności Twórczej – jedyny taki ośrodek w Polsce, jeden z nielicznych w Europie. W zmodernizowanym spichlerzu zbożowym przy ulicy Zaruskiego znajduje się pracownia rzeźby i ceramiki oraz pracownia grafiki komputerowej i filmowej. Z najnowocześniejszego sprzętu i oprogramowania korzystać mogą zarówno artyści, jak i lokalni mieszkańcy. Placówka popularyzuje sztukę współczesną i poprzez interdyscyplinarne zajęcia warsztatowe przygotowuje do jej świadomego, aktywnego odbioru.

Adres: ul. Gen. Zaruskiego 1a
www.bgsw.pl
Telefon kontaktowy: 59 814 52 95

Muzeum Mineralogiczne

Odwiedź muzea w Ustce!

W nietypowej lokalizacji mieści się Muzeum Mineralogiczne. W podziemnym schronie przeciwlotniczym zobaczyć można bogatą wystawę minerałów oraz skamieniałości. Muzeum prezentuje także sporą kolekcję muszli, pochodzących z mórz i oceanów całego świata. Najmłodszych odwiedzających niewątpliwie zaciekawi znajdujący się na końcu stumetrowego korytarza szkielet dinozaura. W niewielkim sklepiku obok wejścia do bunkra zakupić można oryginalne ozdoby z kamieni półszlachetnych oraz liczne usteckie pamiątki.

Adres: Bolesława Limanowskiego 9
Telefon kontaktowy: 603 081 763

Muzeum Bursztynu

Odwiedź muzea w Ustce!

Muzeum prezentuje sporą kolekcję różnorodnych bursztynów. Zobaczyć tu można okazy wyłowione z morza, znalezione na polach, bryłki morskie z pąklami, charakterystyczne okazy zwane kroplami czy tzw. „nadziaki”. Największa bryłka prezentowana w obiekcie waży aż 1776 gramów. Zbiory prezentowane są na dziewięciu tematycznych salach. Wsród nich znajdziemy m.in. salę poświęconą inkluzji (zarówno zwierzęcej jak i roślinnej), salę kinową (gdzie prezentowany jest 20 minutowy film), bursztynowy las, salę z eksponatami użytkowymi czy taką gdzie zobaczyć można największe i najciekawsze okazy. Najmłodszym turystom najbardziej spodoba się zapewne sala warsztatowa, gdzie samodzielnie można spróbować obróbki bursztynu (dzieci samodzielnie szlifują i polerują bryłki jantaru). Bardzo ciekawie prezentują się zgromadzone tu eksponaty użytkowe np. różnego rodzaju wisiory, ozdoby, różańce, obrazy czy nawet fajki. W trakcie zwiedzania dowiemy się m.in. jak sprawdzić autentyczność bursztynu, kiedy go szukać i jak go rozpoznać, jak wyglądała obróbka bursztynu kiedyś a jak się to robi dziś.

Adres: Marynarki Polskiej 50
Telefon kontaktowy. 695512960

Atrakcje turystyczne

Zabytki

Pomniki

Muzea