VIDEOCASTY

Otwórz w Youtube

Wokół usteckiego portu cz.III

Jest to trzeci i ostatni z planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu oraz o zlokalizowanych tu obiektach. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o jednostkach stacjonujących w porcie, o historii „usteckich galeonów”: Dragona i Unicusa, o zadaniach i wyposażeniu służb ratowniczych, o rodzaju jednostek rybackich i realizowanych przez nich połowach, czy o pomniku św. Jana Nepomucena znajdującym się obecnie po zachodniej stronie portu.

Otwórz w Youtube

Ratusz miejski w Ustce

Ratusz Miejski – dawna szkoła. W roku 1911 w pobliżu kościoła, na miejscu starej szkoły rozpoczęto budowę nowego obiektu. Powstał on według projektu Friedricha Engelbrechta, radcy budowlanego z Bydgoszczy, który często przyjeżdżał do kąpieliska w Ustce. Ten charakterystyczny budynek pełnił funkcję szkoły do roku 2004 z małą przerwą, kiedy to w 1944 roku zorganizowano tam szpital wojskowy. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miejskiego Ustki. O przedmiotowym obiekcie opowiada dr hab. Elżbieta Kal – historyk sztuki, Profesor Akadaemii Pomorskiej w Słupsku. Za współpracę dziękujemy słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Otwórz w Youtube

Wokół usteckiego portu cz.II

Zapraszamy na drugi z trzech planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu, zlokalizowanych tu obiektach oraz o tych miejscach, których już w porcie nie ma. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o spichlerzach znajdujących się po stronie wschodniej, o budynku tzw. „Czerwonej Szopy” oraz o historii i współczesnym wyposażeniu służb ratowniczych.

Otwórz w Youtube

Zaułek Kapitański i jego historia

We wczesnym średniowieczu Ustka była kaszubską osadą rybacką przynależną do kasztelani słupskiej i dzieliła historyczne losy z pobliskim Słupskiem. Obecnie, klimat starej portowej osady znaleźć można jeszcze wśród rybackich domów w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Zachował się tu jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi, który z uwagi na jego wartość historyczną objęty został ochroną konserwatorską. Pierwsze, zorganizowane działania ukierunkowane na rewitalizację obszaru Starej Osady Rybackiej podjęte zostały w 2005 roku, kiedy to, Rada Miejska w Ustce przyjęła Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Ustka. Od tego momentu miasto przystąpiło do rewitalizacji tego obszaru, której celem jest przywrócenie mu dawnej świetności i zachowanie ponadczasowej urody starych, rybackich chat szachulcowych.

Dawniej sercem Starej Osady Rybackiej był Zaułek Kapitański, w którego centralnej części znajdował się skromnych rozmiarów kościół p.w św. Mikołaja i Jana Chrzciciela, konsekrowany w 1356 roku.

Otwórz w Youtube

Wokół usteckiego portu cz.I

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu filmowego „Opowieści na fali”, realizowanego przez Urząd Miasta Ustka. Jest to pierwszy z trzech planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu, zlokalizowanych tu obiektach oraz o tych miejscach, których już w porcie nie ma. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o kładce obrotowej, latarnii morskiej i falochronach. Jeśli jesteście ciekawi gdzie znajdował się basen pilotów, gdzie umieszczone było urządzenie nawigacyjne o nazwie „winkbake”, lub kiedy wysadzono falochron zachodni – ten odcinek szczególnie Wam się spodoba.

Otwórz w Youtube

Uzdrowisko Ustka

Jeszcze przed pierwszą wojną światową, w przewodniku po kąpieliskach niemieckich z 1908 roku, Ustkę rekomendowano jako miejscowość letniskową, wolną od plagi komarów. Spacery plażami i nadmorskimi duktami leśnymi miały oddziaływać kojąco na nerwy i leczyć np. schorzenia układu krążenia oraz płuc. Podstawowy, leczniczy walor Ustki, to położenie bezpośrednio nad otwartym morzem. Stwarza to idealne warunki dla talasoterapii. Ale morze i plaża nie są jedynym bogactwem kurortu. Współwystępuje tu wiele innych, specyficznych i bardzo korzystnych leczniczo czynników. W najnowszym odcinku „Opowieści na fali” Renata Czerczak (przewodnik miejski) opowiada o historii uzdrowiska prezezntując jego najważniejsze miejsca m.in. Zakład Przyrodoleczniczy, Hotel Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka czy tężnię solankową w Parku Usteckich Stoczniowców.

Otwórz w Youtube

Historia usteckiej kolei

W kolejnej odsłonie „Opowieści na fali” prezentujemy historię kolei w Ustce. Czy wiecie, że dawniej Ustka posiadała aż 5 stacji kolejowych? Jedna z nich docierała aż do samego portu. W najnowszym odcinku naszego cyklu fimowego Marcin Barnowski przybliża temat usteckiej kolei, opowiada o historycznych stacjach i tradycyjnie podaje mało znane fakty i ciekawostki. Zapraszamy!

Otwórz w Youtube

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Trzeci odcinek cyklu “opowieści na fali” poświęcony został Kościołowi Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Dr hab. Elżbieta Kal- historyk sztuki, Profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, opowiada w nim o historii, architekturze i zabytkach ruchomych kościoła. W przedmiotowym odcinku poza wnętrzem kościoła prezentujemy także zabytki pochodzące z usteckich kościołów, dziś znajdujące się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz na plebanii parafii. Za współpracę dziękujemy parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Otwórz w Youtube

Ustecka promenada

Drugi odcinek poświęcony został usteckiej promenadzie. Promenada to niewątpliwie ulubione miejsce spacerów w Ustce. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

Renata Czerczak- przewodnik miejski, w najnowszym odcinku „Opowieci na fali” prezentuje najważniejsze miejsca usteckiej promenady m.in. Villę Red, dawny Kurhaus-Pavillon, latarnię morską czy pomnik Ireny Kwiatkowskiej. 

Otwórz w Youtube

Usteckie fortyfikacje

Pierwszy odcinek “Opowieści na fali” poświęcony został usteckim fortyfikacjom. Zobaczymy w nim Marcina Barnowskiego, który opowiada m.in. o pruskich fortyfikacjach, które zlokalizowane były w okolicach latarni morskiej, o bunkrach Bluchera, III molo czy fortyfikacjach z lat 40. I 50. XX wieku (zlokalizowanych na terenie Ustki zachodniej).

Dowiedz się więcej o historii Ustki