PODCASTY

obejrzyj w youtube

O wojsku i nadmorskich fortyfikacjach

To pierwsza audycja z dziewięciodcinkowego cyklu poświęconego miastu Ustka. W trakcie odcinka dowiemy się m.in. gdzie znajdował się ustecki szaniec (wraz z lochami na proch), gdzie mieściła się kompania obserwacyjno- meldunkowa, w składzie której  znalazły się głównie kobiety oraz kim byli usteccy kosynierzy. Miłego słuchania!

obejrzyj w youtube

O historii uzdrowiska i leczniczych walorach Ustki

Czy wiecie komu Ustka zawdzięcza status uzdrowiska? Na jakie dolegliwości stosowano kąpiele morskie? W jaki sposób spędzali wolny czas wczasowicze przybywający do Ustki ponad sto lat temu? Na te pytanie (ale nie tylko) odpowiedź znajdziecie w podcascie o Uzdrowisku.

obejrzyj w youtube

O promenadzie

Niewątpliwie ulubionym miejscem spacerów w Ustce jest Promenada Nadmorska. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

A jak wyglądała Promenada dawniej?

Historię promenady w podcascie przybliży Marcin Barnowski i Piotr Głowacki.

obejrzyj w youtube

Tajemniczy kościół świętego Mikołaja

Obecny park Jana Pawła II był dawniej miejscem, wokół którego swoje domy budowali najbogatsi ustczanie: szyprowie i kapitanowie żaglowców handlowych. W samym środku parku  do końca XIX wieku stał kościół pw. św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Była to budowla salowa, z drewna dębowego, zbudowana na planie prostokąta, do której od zachodu dolegała wieża. Świątynię konsekrowano 24 czerwca 1356 roku, w dzień św. Jana Chrzciciela. Wokół kościoła założono cmentarz, na którym od 1808 roku grzebano mieszkańców Ustki i ofiary katastrof morskich. Świątynia pełniła nie tylko funkcje religijne, ale stanowiła też znak nawigacyjny. Z czasem miejsce świątyni zastąpił murowany budynek, posiadający ok. 200 miejsc siedzących. W 1539 roku kościół przejęli protestanci, a w wyniku reformacji w 1590 roku przeszedł on na własność gminy ewangelickiej. Do czasów obecnych zachowały się stare lipy, które pamiętają stojący tu kościół, a wyposażenie przeniesiono do kościoła na obrzeżach wsi. W 2019 roku w trakcie prac archeologicznych odkopano kamienne fundamenty kościoła. Więcej informacji na temat znalezionych przedmiotów w trakcie odkrywek można znaleźć na tablicach zlokalizowanych przy makiecie dawnej Ustki, na skwerze Jana Pawła II.

obejrzyj w youtube

O usteckim porcie. Jak wyglądał i jak się zmieniał.

 Tym razem Marcin Barnowski i Piotr Głowacki rozmawiają o historii, rozwoju i ciekawostkach związanych z portem Ustka.

Dziśc okolice usteckiego portu to chętnie wybierane miejsce spacerów, zarówno wśród turystów, jak i rodowitych mieszkańców miasta. Na trasie biegnącej wzdłuż kanału portowego, można zobaczyć zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony – statki pirackie. Te ostatnie zapraszają na swój pokład, oferując wycieczkę po wodach Bałtyku. Dla wczasowiczów wolących pozostać na lądzie, w porcie czekają liczne tawerny i smażalnie ryb, w których skosztują dorsza, śledzia, halibuta, a nawet rekina.

obejrzyj w youtube

O usteckim Stawku Upiorów

To jeziorko w ewidencji Lasów Państwowych figuruje jako bagno o powierzchni 32 arów, położone jest w Leśnictwie Modlinek. Dziś bujna roślinność powoli zarasta zbiorniki stojącej wody, tworząc bagna i torfowiska. Przestrzeń wokół stawku  w 2017 roku została zagospodarowana i obecnie jest to popularne miejsce weekendowych spacerów. Znajduje się tu pomost, wiata, ławki i stanowiska dla rowerów. Jednakże jeszcze 200 lat temu kilometr od portu, zaraz za leśniczówką, niedalego tego miejsca szemrały fale jeziora Czarnego. Jesioro Czarne wraz z Stawkiem Upiorów (tzw. Seekenmoore) oraz jeziorami Modła i Wicko tworzyło łańcuch jezior ciągnący się od Ustki po Jarosławiec. W XIX wiekęu mokradła zaczęto osuszać. W efekcie prac melioracyjnych jezioro Czarne przestało istnieć a Modła i Seekenmoor uległy zmniejszeniu. Ze Stwkiem Upiorów związana jest mroczna legenda, opublikowana w regionalnym czasopiśmie „Ostpommersche Heimat” z 1930 roku. Opowiada o błędnych ognikach i zjawach, które zwiodły woźnicę powożącego karetę w czarne odmęty naszego „Seekenmoor”. Posłuchajcie…

obejrzyj w youtube

O kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Neogotycki budynek powstał w latach 1885–1888 na obrzeżach osady. Dziś usytuowany jest w samym centrum Ustki. W trakcie nabożeństwa można usłyszeć w nim zabytkowe organy, jedne z nielicznych zachowanych dzieł organmistrza Christiana Friedricha Voelknera. W świątyni znajdują się XVII-wieczne obrazy wotywne, upamiętniające katastrofę z 1672 roku, podczas której ustecki żaglowiec zatonął z całą załogą. Kościół przyozdabiają liczne witraże, przyciągają wzrok szczególnie latem, gdy przenikające je promienie słoneczne tworzą niepowtarzalne efekty świetlne.

obejrzyj w youtube

O katastrofach morskich i usteckiej Czerwonej Szopie

Praktycznie do końca XIX wieku, pływające po Bałtyku żaglowce były bezbronne wobec niszczycielskiej siły sztormów. Statki nie posiadały środków łączności z lądem, a ich jedyną obroną przed silnym wiatrem była jak najszybsza ucieczka do portu. Na przestrzeni lat reda usteckiego portu stała się miejscem wielu tragedii. O niektorych katastrofach w usteckim porcie można znaleźć informacje na planszach naszej wystawy pn. „Dawniej w Usce- ciekawostki historyczne miasta”. W podcascie przygotowanym przez Marcina Barnowskiego (dziennikarza, historyka, przewodnika miejskiego) oraz Piotra Głowackiego (dziennikarza radia Słupsk) dowiemy się natomiast m.in. o przebiegu katastrofy angielskiego statku pod Poddąbiem (którego załoga została uratowana przez Petera Haase i jego kompanów) czy o wypadku szwedzkiego statku Maria, który został wyrzucony na brzeg po zachodniej stronie Ustki. Zapraszamy do odsłuchania tych bardzo ciekawych historii

obejrzyj w youtube

Wieżyczki i werandy Ustki. O architekturze kurortu.

Zapraszamy do odsłuchania ostatniej już w tym roku opowieści o naszym mieście. Tym razem Marcin Barnowski i Piotr Głowacki rozmawiają o architekturze dawnej Ustki.

W najnowszym podcaście usłyszycie o tym, jak na przestrzeni lat kształtowała się zabudowa starej Ustki i dzielnicy willowej. Wśród opisywanych obiektów nie mogło zabraknąć tych najbardziej charakterystycznych, takich jak Willa Westphala (zwana Willą Red), Willa Wühlischa (obecnie budynek należy do Związku Nauczycielstwa Polskiego), Kurhaus czyli Dom Zdrojowy, czy Zakład Przyrodoleczniczy.

Podcast o architekturze Ustki to już dziewiąta audycja przygotowana przez Urząd Miasta Ustka w tegorocznej serii.

Zobacz również videocasty