SPORTY WODNE

Żeglarstwo

Sporty wodne w Ustce
Ustka staje się coraz atrakcyjniejsza dla żeglarzy. Dawniej sport ten był uznawany za elitarny, dziś prowadzenie jachtów stało się dostępne niemal dla każdego. Przystań żeglarska usytuowana jest w zachodniej części portu. Od kwietnia do października funkcjonują tu pływające pomosty, są też toalety i woda bieżąca. W planach jest budowa dużej mariny z prawdziwego zdarzenia. W sezonie młodsi adepci żeglarstwa mogą skorzystać ze szkoleń.

Kajakarstwo

Sporty wodne w Ustce

Amatorom sportów wodnych proponujemy spływ kajakowy rzeką Słupią, który zaliczany jest do trudnych , ale bardzo interesujących szlaków. Zaczyna się on na Jeziorze Gowidlińskim, wiedzie przez otwarte przestrzenie łąk i pól oraz zalesione wąwozy i jary. Na trasie są liczne bystrza i malownicze meandry. Obszar dorzecza rzeki Słupi dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu i bogatej szacie roślinnej dostarczy niezapomnianych wrażeń amatorom tego sportu, wiedzie bowiem przez Park Krajobrazowy „Doliny Słupii”. Na trasie znajduje się wiele miejsc biwakowych, gdzie można odpocząć i nabrać sił przed dalszą „wędrówką”.

W okresie od czerwca do połowy lipca ilość spływów jest ograniczona z uwagi na okres lęgowy rzadkich gatunków ptaków. Kończąc spływ w Ustce, można podjąć kajaki przy pomostach znajdujących się na lewym brzegu, naprzeciwko dworca kolejowego.

Pływanie

Dobrą alternatywą dla chłodnego nieraz morza są pływalnie. Ustka może zaoferować swoim gościom 4 obiekty hotelowe z basenami. Wszystkie te obiekty umożliwiają korzystanie z atrakcji wodnych osobom z zewnątrz .
Usteckie hotele z basenami:

-Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka
-Hotel Jantar
-Hotel Lubicz
-Hotel Royal Balic

Skutery i flyboardy

Osobom, które chcą urozmaicić sobie czas spędzony na plaży polecamy wypożyczenie skutera wodnego, spróbowanie swoich sił na flyboardzie czy przejażdżkę łodzią motorową. Wszystkie te aktywności należą do ekstremalnych i na pewno gwarantują dobrą zabawę i podniesienie poziomu adrenaliny. Łódź motorowa stacjonuje przez całe lato po wschodniej stronie portu, przy kładce. Miejscem wodowania skuterów jest slip znajdujący się po zachodniej stronie portu.

Kitesurfing i deski sup

Coraz bardziej na polskim wybrzeżu popularne są takie aktywności wodne jak kitesurfing i deski sup. Dotyczy to szczególnie kitesurfingu (odmiana surfingu, w której do napędu używa się latawca-paralotni). Ustka ma wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania tego sportu: szerokie plaże, piaszczyste dno morza oraz korzystny układ wiatrów – pływa się przy każdym wietrze oprócz południowego. Kitesurferzy najchętniej spotykają się na zachodniej plaży, gdzie jest mniej wczasowiczów. Relatywnie nowa forma aktywności wodnej to deska SUP (z wiosłem, bez żagla). Można ją opanować znacznie łatwiej niż windsurfing czy kitesurfing. Używane są deski twarde oraz bardzo wygodne w transporcie – pompowane (można je przenosić w dużych torbach).

Windsurfing

Jest to sport bardzo powszechnym na polskim Wybrzeżu Bałtyku, posiadający wiele odmian. Windsurferzy korzystają z deski z przymocowanym bomem i masztem. Sport ten w Ustce jest coraz bardziej popularny ze względu na dobre warunki wietrzne. Poza sezonem letnim windsurferów bardzo często można spotkać w sąsiedztwie falochronu wschodniego. Początkującym windsurferom polecamy skorzystanie ze szkółki windsurfingu na Jeziorze Gardno (26 km od Ustki na wschód). Ciekawostkę stanowi fakt, że w 2016 roku w Ustce odbyły się Windsurfingowe Mistrzostwa Polski (w klasie Slalom).

Morsowanie

morsowanie

Zima to czas morsowania. W zimie na plażach Ustki pojawiają się również miłośnicy kąpieli w lodowatym morzu. Najczęściej można ich spotkać w niedzielne południa. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił, musi pamiętać o intensywnej rozgrzewce. Sama kąpiel trwa około czterech minut, a następnie trzeba przebrać się w suchą odzież (i po powrocie do domu wziąć gorący prysznic). Morsowanie doskonale wpływa na system odpornościowy organizmu i układ krążenia.

Nurkowanie

Grupa pasjonatów nurkowania ze Słupska i okolic stworzyła nową inicjatywę. Powstało Bałtyckie Centrum Nurkowe “Podwodni Słupsk”. W skład zespołu wchodzą płetwonurkowie o różnym stopniu wyszkolenia i doświadczeniu, również instruktorzy. Wspólnie realizują swoje pasje. Nurkują w Morzu Bałtyckim w takich miejscach jak Ustka, Dębina, Rowy oraz Hel. Również wyprawy pod lód i na wraki zatopionych statków nie są im obce. Oglądając podwodne zdjęcia czasem trudno uwierzyć, że tuż obok nas, w naszym Bałtyku można znaleźć tak ciekawe okazy fauny i flory. „Podwodni Słupsk” organizują też kursy nurkowe oraz wyprawy zagraniczne. Stawiają na jakość i bezpieczeństwo. Posiadają zaplecze techniczne, zapewniają potrzebny sprzęt. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się ze strona internetową.

Wędkarstwo

Masz ochotę na aktywny wypoczynek nad rzeką z wędką w dłoni? Rzeka Słupia to europejskie centrum połowu troci, dla której sezon rozpoczyna się dokładnie pierwszego stycznia. Corocznie odwiedza nas kilka tysięcy wędkarzy z Polski i Europy.

Również miłośnicy wędkarstwa morskiego znajdą tutaj coś dla siebie… Rzeka Słupia ma charakter rzeki górskiej i stanowi korzystne środowisko dla ryb łososiowatych takich jak: troć wędrowna, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy (okres ochronny dla troci i pstrąga potokowego trwa od l października do 31 grudnia) oraz ryb lipieniowatych. W rzece występuje również szczupak i węgorz.

Rejsy po morzu

Rejsy po morzu to jedna z atrakcji Ustki cieszących się największym powodzeniem. Organizowane są m.in. wycieczki stylizowanymi jednostkami oraz wyprawy specjalistyczne. Do tych pierwszych należą rejsy statkami wyglądającymi jak dawne galeony. Innego typu doznań dostarcza pływanie szybką łodzią motorową. Popularne są również wyprawy wędkarskie. Odbywają się m.in. na przystosowanych do tego celu kutrach. Wziąć w nich udział może od kilku do kilkunastu osób, a rejsy trwają od około ośmiu do kilkunastu godzin.

Wyścigi jachtów sterowanych radiem

Wyścigi modeli statków to dyscyplina popularna wśród młodzieży z Ustki i okolic ze względu na działalność klubu modelarskiego Czarni Pieszcz (Gm.Postomino). Zdalnie sterowane jednostki to bardzo często miniatury znanych żaglówek, katamaranów czy nawet żaglowców. Pokaz umiejętności młodych zawodników można zaobserwować w basenie portowym w Ustce (takie pokazy były organizowane m.in. w trakcie Dni Morza). Na jeziorach: Wicko i Marszewo odbywały się kilkukrotnie zawody rangi mistrzostw Polski.

Poławianie bursztynu

Po sztormach wyrzucone na plażę złoto Bałtyku przyciąga tu licznych turystów i prawdziwych poławiaczy bursztynu, którzy ze specjalnymi podbierakami przeszukują przybrzeżne wody. Bursztyn jest cenionym minerałem od wieków wykorzystywanym także do produkcji ozdób. Ze względu na bogate złoża bursztynu w okolicach Ustki, miasto jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu. Pomysłodawcą imprezy promującej bursztyn i Ustkę jest Przemysław Nycz, ustecki Radny. W czasie jej trwania na wyznaczonym fragmencie plaży organizatorzy rozrzucają osiemdziesiąt kilogramów jantaru oraz wykonanych z niego wyrobów. Zawodnicy mają za zadanie w określonym czasie znaleźć jak najwięcej „bursztynowych skarbów”, wypłukać je w wodzie, a następnie oddać komisji do zważenia.