We wtorek, 1 czerwca, na usteckiej plaży pojawili się ratownicy. Tym samym sezon kąpielowy został otwarty!
Kąpielisko strzeżone Ustka działa codziennie w godz. 10.00-18.00. Na naszej plaży wschodniej mamy 400 mb odcinka strzeżonego, na którym znajdują się cztery, w pełni wyposażone, stanowiska ratownicze. Nieopodal wschodniego molo funkcjonuje baza ratowników, w której działa punkt medyczny. Dyżuruje tam ratownik medyczny oraz kierownik kąpieliska. Telefon kontaktowy podczas dyżurów: 605 116 243.
Na plaży zachodniej mamy dwa strzeżone odcinki o długości 100 m. Jeden oddalony od falochronu zachodniego o ok. 110 m, drugi o ok. 625 m. Na obu stanowiskach pracuje pełna obsada ratownicza.
Cała plaża w granicach Ustki patrolowana jest przez ratowników z wody na łodzi motorowej i skuterach wodnych oraz z powietrza za pomocą drona.
Na każdym wejściu ( 9 wejść na plażę) usytuowane zostały tablice informacyjne z numerem telefonu do służb ratowniczych, ze znakami obowiązującymi na plaży, z informacją o jakości wody na kąpielisku (woda badana jest co 14 dni przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku) oraz o występujących zagrożeniach. Na plaży napotkamy także tablice informacyjne o:
• miejscach z zakazem kąpieli i miejscach niebezpiecznych (czarny punkt)
• występowaniu budowli wodnych ( sztuczna rafa)
• zakazie wchodzenia na pale i kąpania się w odległości bliższej niż 5 m od pali.
Na wieżach ratowniczych znajdują się maszty z wywieszanymi flagami, które informują plażowiczów o:
• FLAGA CZERWONA – CAŁKOWITY ZAKAZ KĄPIELISKA
• FLAGA BIAŁA – KĄPIEL DOZWOLONA
Znajdziemy tam też informacje o aktualnym stanie morza, temperaturą wody i powietrza oraz sile wiatru. Wszystkie te informacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób kąpiących się. Regulamin kąpieliska dostępny jest przy wejściach na plażę.
Plaża sprzątana jest gruntownie codziennie rano do godz. 9:00, a w razie konieczności również w godzinach popołudniowych. Dodatkowo, jeśli warunki pogodowe pozwalają, jest bronowana dwa razy tygodniowo i raz w tygodniu przesiewana maszyną do czyszczenia piasku.
Na plażę można wprowadzać zwierzęta, z jednym wyjątkiem: godzin funkcjonowania kąpieliska tj. 10:00 – 18:00, w okresie od 1 czerwca do 15 września 2021 r.
Wejściu nr 4 Ustka na plaży wschodniej prowadzi do sektora sportowego, na którym znajdują się boiska do piłki siatkowej i piłki nożnej (lewa strona wejścia). UWAGA: na tym sektorze obowiązuje zakaz plażowania.
Przy wejściu nr 6, od ul. Żeromskiego, zlokalizowana jest tablica z informacjami na temat Programu Błękitna Flaga oraz maszt z powiewającą flagą. Ustecka plaża wschodnia jest od wielu lat honorowana certyfikatem Blue Flag – światowym wyróżnieniem dla najlepszych kąpielisk.
Wszystkie wejścia na plażę oznakowane są tablicami z numerem wejścia i piktogramem zwierzątka przypisanego do tego wejścia, podobne znaki usytuowane są na plaży. Takie oznakowanie znacznie ułatwia poszukiwanie zagubionych dzieci czy też osób starszych, jak również ułatwia określenie miejsca gdzie karetka pogotowia, policja lub inne służby mogą podjechać w celu udzielenia pomocy lub interwencji. Przy wejściach znajdziemy też informację o zasadach obowiązujących na plaży w związku z Covid – 19 oraz punkty dezynfekcji rąk.
Na usteckiej plaży znajdują się także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, z wózkami dziecięcymi itp. Relumy – specjalne pomosty umożliwiające dotarcie na plażę i jak najbliżej wody – zainstalowane są na plaży zachodniej (wejście z Traktu Kościelniaka) oraz na plaży wschodniej (wejścia przy latarni i Parku Chopina). Od roku 2020 zejście nr 4 (w sąsiedztwie bazy ratowników) jest wyposażone w specjalny wózek – amfibię, który umożliwia kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Wózek obsługiwany jest przez ratownika WOPR, który wzywany jest dzwonkiem przywoławczym zlokalizowanym przy platformie z wózkiem.
Łącznie nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa 28 ratowników WOPR, o czystość na plaży dba ZGK Ustka, a całość działań związanych z plażą nadzorują i koordynują pracownicy administratora kąpieliska – OSiR Ustka.
Całodobowy telefon kontaktowy: 530 682 638, Inspektor Zbigniew Wiśniewski.