Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń.

W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów. To wyjątkowe żeglarskie święto zostało uwieńczone przyznaniem Kryształowego Żagla – Pomorskiego Związku Żeglarskiego – dla Pomorskiego Żeglarskiego Wydarzenia Roku 2023. Ta nagroda to dowód uznania dla zaangażowania organizatorów, sponsorów i partnerów, którzy zapracowali na sukces tego wydarzenia.

UCSD 2023 – sukces piątej edycji
Jednym z najważniejszych wydarzeń UCSD 2023 były Mistrzostwa Europy Juniorów i Mastersów w Klasie Europa, w których rywalizowało ponad 150 żeglarzy z kraju i zagranicy. Pomimo kapryśnej pogody, która wymusiła przesunięcie startu o kilka dni, ostatecznie zmagania na wodzie dostarczyły wielu emocji wyłaniając zwycięzców. Oprócz tego w ramach zeszłorocznych regat rozegrano również wyścigi o Puchar Polskiego
Stowarzyszenia Klasy Laser, Błękitną Wstęgę Ustki, a także Puchar Polski w klasach: 505, Mikro, Open Skiff, Hobie Cat 14 i 16, Top Cat, oraz regaty radiojachtingu.

To dzięki organizatorom, którymi są Miasto Ustka, Klub Żeglarski ProSport oraz Dolina Charlotty, a także sponsorowi strategicznemu PGE Baltica Sp. z o.o. – Ustka Charlotta Sailing Days zdobyła wyróżnienie Pomorskiego Żeglarskiego Wydarzenia Roku 2023, potwierdzającego wyjątkowy charakter i sukces tej imprezy. Co ciekawe sukces piątej edycji nie ograniczył się tylko do nagrody dla regat UCSD. Pomorskim Żeglarskim Klubem Roku 2023 został organizator regat Klub Żeglarski ProSport, a sponsor tytularny Dolina Charlotty – Mirosław Wawrowski, został uhonorowany tytułem Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa Roku 2023.

UCSD 2024 – kolorowe żagle w porcie i na plaży
Miłośnicy żeglarstwa szykujcie się. Już w dniach 9-25 sierpnia 2024 roku Ustka ponownie stanie się miasteczkiem żeglarskim, goszcząc zawodników z kraju i zagranicy w trzech, wypełnionych emocjami etapach.

I etap regat (9-11 sierpnia)
To wyjątkowa okazja do obserwacji zmagań najlepszych żeglarzy klasy Europa w Międzynarodowych Mistrzostwach (PSKE). Po Mistrzostwach Europy 2023 wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Klasy Europa podjęta została decyzja o corocznej organizacji Międzynarodowych Mistrzostw właśnie w Ustce.
– Wierzymy, że po zeszłorocznym sukcesie regat dla klasy Europa odwiedzi Nas sporo
żeglarzy nie tylko z kraju, ale także z zagranicy – mówi Damian Wiercioch z Klubu Żeglarskiego ProSport.
Będzie to też weekend, w którym odbędą się regaty w ramach Pucharu Polski Klasy Open Skiff, w którym wezmą udział dzieci oraz młodzież. Natomiast Katamarany Top Cat, jak co roku będą miały swoje Morskie Mistrzostwa.

II etap (15-18 sierpnia):
To wspólne wydarzenie organizowane przez Polskie i Niemieckie stowarzyszenia klas Hobie. Regaty katamaranów Hobie Cat 14 i 16 będą miały rangę Mistrzostw Polski dla żeglarzy z Polski i Mistrzostw Niemiec dla zawodników z Niemiec. Jednocześnie impreza będzie otwarta dla żeglarzy z innych krajów w kategorii Open. Organizatorzy spodziewają się dużej floty katamaranów na plaży, co zapewni niesamowitą atmosferę zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Oprócz Hobie Cat, w Porcie będzie można zobaczyć również
jachty klasy 505 walczące o Puchar Polski. Po raz drugi do Ustki zawitają również zawodnicy radiojachtingu, którzy tym razem zmierzą się w regatach klas IOM / F5-E oraz M.

III etap (23-25 sierpnia):
23 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Błękitnej Wstęgi Ustki, gdzie lokalni żeglarze będą ścigać się na swoim akwenie. Następnie premiera klasy Omega w ramach Ustka Charlotta Sailing Days. Popularna klasa żeglarska będzie ścigać się o Puchar Polski w dwóch kategoriach: Omega Sport oraz Omega Standard. Organizatorzy liczą na dużą frekwencję i z niecierpliwością czekają na to, jak te jednostki poradzą sobie na usteckich falach. W ramach tego etapu zobaczymy również zmagania jachtów Latający Holender oraz Preste 18 w
Pucharze Polski.

Oprócz emocjonujących wyścigów, Ustka Charlotta Sailing Days to również doskonała okazja do wypoczynku nad morzem. W Ustce każdy znajdzie coś dla siebie: szeroką ofertę gastronomiczną, wiele atrakcji turystycznych oraz piękne plaże, gdzie żagle w tle będą miłym dodatkiem.

Informacja: ProSport