Grand Lubicz Festiwal Światła 2021
Columbus Festiwal Wiatru Ustka
Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych Ustka 2021
Dożynki Rybne 2021 w Ustce
Ustka Charlotta Sailing Days 2021
Impreza Sound of Gravity w Ustce
Wydarzenia w Ustce - Grand Lubicz Festiwal Światła
Bieg z Formozą w Ustce

Po długim okresie letargu, czasie kiedy zmuszeni byliśmy odwoływać koncerty i topowe wydarzenia, Ustka wraca z wydarzeniami letnimi ze zdwojona siłą.

Będzie to sezon pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń, które na długo zostaną z Wami. Emocji dostarczą nam wszystkim między innymi pokazy lotnicze, festiwal światła, zawody sportowe, regaty żeglarskie, spektakle teatralne oraz liczne koncerty muzyczne. Imprezy zaplanowaliśmy tradycyjnie we wszystkie weekendy wakacji, nie zabraknie także wydarzeń w tygodniu.

W realizację sezonu zaangażowane są  wszystkie instytucje, które w bezpośredni lub pośredni sposób mają wpływ na jego przebieg, atrakcyjność i różnorodność. Obok Wydziału Promocji z usteckiego ratusza atrakcje letnie zapewnią m.in. Ośrodek Sportu i Rozwoju, Dom Kultury, Biblioteka Miejska.

Sezon w Ustce, jak przystało na miejscowość nadmorską, rozpoczną Dni Morza w trakcie których posłuchamy koncertów szantowych. Morskie brzmienia zaprezentuje m.in. zespół Perły i Łotry. Nasze miasto na inaugurację swojego wydarzenia pn. Etnobaltica wybrała Gmina Słupsk. W tym dniu na usteckiej scenie, będziemy mieli okazję posłuchać muzyki folkowej m.in. w wykonaniu Kapeli ze Wsi Warszawa.
Spektakle na ulicach miasta, nocne widowisko, żywe rzeźby to zapowiedź Festiwalu Ulicznych Reakcji Artystycznych, który już po raz trzeci zagości na ulicach miast . W tym roku zobaczymy Teatr Akt z Warszawy, Teatr Nikoli z Krakowa, Fundację Sztuki Ciała z Warszawy, która specjalnie dla nas sprowadza żywe rzeźby z Wielkiej Brytanii oraz teatry ze Słupska: Teatr Tęcza i Teatr Władca Lalek.
Kolejną propozycją jest cykliczna impreza – Grand Lubicz Festiwal Światła. Efektowne przestrzenne pokazy świetlne, wymyślne instalacje, wszystko zwieńczone zostanie zabawą przy muzyce w wykonaniu dwóch niesamowitych DJ’ów. Jako pierwszy zagra specjalizujący się w muzyce tanecznej-  Brave. Z pewnością nie zabraknie takich hitów jak Flames of love czy I just called to say I love you. Po nim wystąpi  wykonawca, którego nie trzeba przedstawiać Dj Gromee. Jego sety goszczą w najlepszych klubach i festiwalach w kraju. Wielokrotnie gościł na scenie Sunrise Festivalu, najpopularniejszym w Centralnej i Wschodniej Europie festiwalu muzyki klubowej.
Na usteckiej scenie nie zabraknie od kilkunastu lat promujących u nas kulturę Beskidów przyjaciół z naszego miasta partnerskiego.  W trakcie dwudniowego wydarzenia  Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce, górale z przytupem przygotują nas do największego eventu usteckiego sezonu – Columbus Festiwal Wiatru. To niezwykła okazja, na skalę europejską, by zobaczyć zapierające dech akrobacje lotnicze i moto paralotniowe w wykonaniu najlepszych formacji i zawodników w tej dyscyplinie. Po zmroku zobaczymy natomiast nocne pokazy skoczków spadochronowych, motoparalotniowych oraz nocny pokaz lotniczy i wieczorny koncert na plaży z użyciem balonów na ogrzane powietrze, przy akompaniamencie dźwięków muzyki kameralnej.   Na muzycznej scenie również się zadzieje. Crossover o nazwie Kashell, który powstał z połączenia sił Comy i Abradab na pewno zaskoczy swoim nowym brzmieniem. Koncertem wieczoru będzie natomiast regularny uczestnik projektu „Męskiego Grania” – zespół Ørganek !
„Nigdy nie zostawiamy swoich”. Motto, które przyświeca wszystkim uczestnikom biegu Formoza Challenge. Już teraz zachęcamy do pokonania samego siebie i własnych słabości w połączeniu z dobra zabawą jako uczestnik tego ekstremalnego biegu :)
Akrobacje rowerowe na wysokościach, najlepsi specjaliści od dirt jumpingu w Polsce, mistrzowie jazdy na hulajnodze i rolkach. To tylko mała zapowiedź tego, co zobaczymy w trakcie wydarzenia dla wszystkich miłośników sportów rowerowych w najbardziej ekstremalnej wersji – Sound of Gravity (w tym roku zaplanowaliśmy także strefę Flatland BMX, strefę hulajnogi, MTB Stunt oraz nocne pokazy dirtjumpingu).
Ponownie w wyniku głosowania mieszkańców na zadania finansowane z Budżetu Obywatelskiego, pojawi się wydarzenie sportowo-kulturalno-muzyczne „Hip – Hop na Fali”. Warsztaty graffiti, rozgrywki streetball, otwarta scena RAP oraz gwiazda muzyczna – polski raper i producent muzyczny Tomasz Iwanca znany wszystkim jako GrubSon. Jego piosenka „Na Szczycie” jako pierwszy utwór hip-hopowy pobiła rekord YouTub’a, zdobywając ponad 100 mln wyświetleń!!!
W Ustce na fali nie mogło zabraknąć typowo morskiego wydarzenia a tym niewątpliwie jest Ustka – Charlotta Sailing Days. Mistrzostwa Polski katamaranów Hobie Cat oraz zawody Pucharu Polski jachtów klas 505 i FD. W tym roku na torze wodnym zobaczymy jednostki takich klas jak F18, Europa, Open Skiff, Snipe, TopCat. ILCA. Impreza tej rangi po raz czwarty w historii odbędzie się w Ustce.
W tym roku Dożynki Rybne – Święto Ustki, potrwają aż 3 dni! W trakcie dwóch pierwszych dni świętowania na usteckiej plaży obejrzeć będzie można dwie inscenizacje  nawiązujące tematyką do tradycyjnego poławiania ryb z brzegu. Aktorzy w tradycyjnych strojach rybackich sprzed stulecia, przeniosą nas do Ustki z początku XX wieku. Ulicami miasta przejdzie „Fishparada” prowadzona przez Ustecką Orkiestrę Dętą zapraszając wszystkich na ustecką promenadę i plażę, gdzie czekać będzie Jarmark Dożynkowy, koncerty szantowe i stoiska z daniami rybnymi. Szantowe utwory a cappella w wykonaniu zespołu Banana Boat i  jedynego w swoim rodzaju męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny w morskim stylu przygotują nas do drugiego dnia wydarzenia. W tym dniu czekają nas prawdziwe muzyczne atrakcje, które zagwarantuje młodziutka Sara James – zwyciężczyni czwartej edycji programu The Voice Kids i zdobywczyni II miejsca w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji dla dzieci. „Scarlett”, „Napraw” chyba wszyscy znają te przeboje. Teraz zespół, który ma na koncie prawie tysiąc koncertów, zagra w końcu w Ustce. Zapamiętajcie tą datę – 14 sierpnia koncert LemOn!!!
Niespodzianką dla tzw. „sów” ale i „skowronków” będzie projekt Koncert o wschodzie słońca z RMF FM . Żeby usłyszeć, która gwiazda muzyczna zagra w okolicach godz. 5 nad ranem na usteckiej plaży, trzeba będzie się tam pojawić.

Zachęcamy do zaglądania na stronę visit.ustka.pl, na Fb Ustka na fali oraz do kalendarza imprez, by zapoznać się z terminami  wszystkich  wydarzeń, które dla Państwa przygotowaliśmy. Nie zabraknie bowiem wielu śród tygodniowych pozycji, m.in.: Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, Holi Festiwalu czy cotygodniowego zwiedzania Ustki z przewodnikiem.

Harmonogram głównych imprez w sezonie letnim:
4,11,18,25 czerwca- bezpłatne wycieczki z przewodnikiem
12 czerwca – I biegi i marsz Grand Prix Ustki Promenada Nadmorska (Organizator: OSiR)
24 czerwca – Letnie Nordic Walking Promenada (Organizator: OSiR)
25-26 czerwca – Dni Morza (koncerty: Handszpaki, Kubryk, Perły i Łotry)
25-29 czerwca – Jarmark rękodzieła
1 lipca – Inauguracja Etnobaltica  (koncerty: Chrust, Kapela ze Wsi Warszawa; Organizator: Gmina Słupsk)
2 lipca – Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych
6 lipca – Holi Festiwal
9 lipca – Grand Lubicz Festiwal Światła (koncerty: Brave, Gromee)
10 lipca – Maraton Zumby (Organizator: Muszkieterowie Szpiku)
16 – 17 lipca – Bielsko- Biała i Beskidy w Ustce (Organizator: Urząd Miejski w Bielsku – Białej)
20 lipca – Holi Festiwal
22 lipca – Bezpieczna autostrada (Organizator: Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)
23 lipca – Columbus Festiwal Wiatru (koncerty: Kashell, Ørganek)
24 lipca – Kino na leżakach
24 lipca – Formoza Challenge (Organizator: APS Agency)
30 lipca – Sound of Gravity
3-7 sierpnia – Ustka Charlotta Sailing Days (organizator: Pro Sport)
4 sierpnia – Holi Festiwal
6 sierpnia – Hip Hop na Fali (koncert: Grubson)
7 sierpnia – II biegi i marsz Grand Prix Ustki Trakt Solidarności (Organizator: OSiR)
10-15 sierpnia – Jarmark Dożynkowy
13-15 sierpnia – Dożynki Rybne Święto Ustki (koncerty: Lemon, Sara James, Zawisza Czarny, Banana Boat, Handszpaki, Kubryk)
19-20 sierpnia –  Festiwal Muzyczny (Organizator: DM Agency) więcej informacji wkrótce
22 – 28   sierpnia – Jarmark Bursztynowy
25 sierpnia – Holi Festiwal
27 sierpnia – Dzień Mieszkańca
27 sierpnia – Charlotta MTB Bike Adventure (Organizator: OSiR)
28 czerwca/5,12,19,26 lipca/2 sierpnia – Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
wtorki i środy/lipiec i sierpień-bezpłatne wycieczki z przewodnikiem