Z roku na rok na ulicach i szlakach turystycznych wokół Ustki pojawia się coraz więcej turystów na rowerach. Przywożą własne jednoślady, albo korzystają z coraz lepiej wyposażonych wypożyczalni.

I właśnie takim turystom dedykowany jest nowy ustecki projekt finansowany z unijnych funduszy w ramach Słowińskiej Grupy Rybackiej. Sama nazwa już wiele mówi: “Wkoło Ustki”.
O projekcie mówi Marcin Barnowski, lokalny przewodnik turystyczny:
– Bardzo często słyszymy w wypożyczalni pytanie: dokąd tu można pojechać? Trasy są już w miarę dobrze znane, na przykład trasa zwiniętych torów. My chcemy zachęcić do odkrywania zarówno całkiem nowych miejsc dobrych na rowerowe wycieczki, jak i nieodkrytych jeszcze miejsc na trasach już znanych. Dlatego produkujemy filmiki na kanale Youtube. Pokazujemy w nich dokładniej ciekawe miejsca, ich historię i różne przyrodnicze ciekawostki.
Kanał “Wkoło Ustki” obejmuje obecnie 16 tras tematycznych, m.in. trasę oznaczoną numerem 6., zatytułowaną “Jak Atlantyda. Szlakiem miejscowości, które zanikły na przestrzeni dziejów.” W jej ramach opowiadamy m.in. o dawnym folwarku Masłowo koło Objazdy; o pozostałości młyna wodnego w Mączniku i tzw. Leśnej Furcie – osadzie leśników koło Karżcina. Wszystko w zasięgu rowerzystów, którzy mogą poświęcić kilka godzin na krajoznawczą wycieczkę z Ustki.
Projekt zakłada przemieszczanie się głównie bezpiecznymi drogami polnymi i leśnymi, do minimum ograniczając przejazdy wzdłuż ruchliwych dróg. Zachęca też do aktywnej turystyki przez cały rok (także zimą) i do współtworzenia związanego z projektem kanału filmowego na Youtube. Chętni, wraz z rowerem, mogą wypożyczyć także kamerkę GoPro i stworzyć krótki film ze swojej wycieczki.

Kanał „Wkoło Ustki” na Youtube: https://www.youtube.com/@wkoloustki