Ustka Charlotta Sailing Days 2020
Ustka Charlotta Sailing Days 2021

Ustka Charlotta Sailing Days po raz czwarty. Mistrzowskie zmagania żeglarzy ponownie w letniej stolicy Polski

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski certyfikowanych jachtów pełnomorskich i wyścig o tytuł Mistrza Polski w klasie Flying Dutchman. Do tego zmagania o punkty w Pucharze Polski dla najpopularniejszych klasach jachtów i wspólny wyścig w ramach Błękitnej Wstęgi. Niespełna dwa tygodnie zostały do czwartej już edycji regat Ustka Charlotta Sailing Days.

Kulminacja sezonu turystycznego w Ustce na przełomie lipca i sierpnia zapowiada się mocno żeglarsko. Już po raz czwarty port uzdrowiska wypełnią jachty i żeglarze, którzy na Ustka Charlotta Sailing Days przyjadą, by zmagać się w mistrzowskich wyścigach. Dziewięciodniowa impreza rozpocznie się 30 lipca prestiżowo, bo od Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane do 2 sierpnia. Patronat nad tym wydarzeniem objął Polski Związek Żeglarski. Będzie co oglądać tak podczas samych wyścigów, jak i w basenie portowym. Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski to domena dużych, certyfikowanych jachtów kabinowych, których załogę tworzy nawet kilkunastoosobowy zespół. Taki widok to gratka nie tylko dla miłośników jachtingu.

Równie atrakcyjnie będzie w środę 3 sierpnia, czyli podczas regat o Błękitną Wstęgę Ustki. Ten wyścig zostanie rozegrany pośród wszystkich jednostek każdej z klas biorących udział w tegorocznej odsłonie Ustka Charlotta Sailing Days. Długodystansowy rejs o miano najszybszego potrwa około czterech godzin i będzie można go obserwować z portu i plaży. Nie powinno zabraknąć tu jachtów na co dzień cumujących w usteckiej marinie. Amatorzy zmierzą się z zawodowcami pod okiem profesjonalnych sędziów. Błękitna Wstęga to też okazja do pierwszych treningów przed regatami katamaranów i szybkich łodzi jednokadłubowych, które rozpoczną się już w piątek.

Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się Ustka SUPer Day. Na czwartek zaplanowano bowiem wyścigi na SUP-ach, czyli dmuchanych deskach, na których płynie się wiosłując na stojąco.

– Każdy może wziąć udział w tych zawodach – zaznacza Damian Wiercioch, z Klubu Żeglarskiego Pro Sport, który jest współorganizatorem Ustka Charlotta Sailing Days. – Zapraszamy amatorów pływania, kuracjuszy i letników, którzy chcą fajnie spędzić czas. Oczywiście można wystartować na własnym SUP-ie, ale na chętnych deski będą czekać. Wystarczy przyjść i spróbować sił.

Zawody na SUP-ach rozegrane zostaną w porcie, gdzie zaplanowano sprint i slalom indywidualny. Będą też wyścigi rodzinne na deskach, które mogą pomieścić do 4-5 osób. SUP-er Day to też okazja do sprawdzenia się na pełnym morzu, szczególnie podczas wyścigu długodystansowego z awanportu do mety, którą przewidziano na plaży.

W piątek 5 sierpnia wystartują regaty rangi Otwartych Mistrzostw Polski w klasie Flying Dutchman. Te zmagania potrwają do niedzieli włącznie. W tym samym czasie odbędzie się ściganie w ramach Pucharu Polski dla klas 505, Europa, katamaranów F18, Hobie Cat 14 i 16 oraz TopCat, łódek Open Skiff i Snipe. Rozegrane zostaną też regaty dla klas ILCA.

– Na plaży z pewnością pojawi się więc dużo katamaranów – nie ukrywa Paweł Wiercioch z Klubu Żeglarskiego Pro Sport. – Zawody odbędą się po wschodniej stronie portu w kilku, odpowiednio dobranych trasach. Podczas tegorocznej imprezy wyłonimy mistrza kraju, ale startować będą też obcokrajowcy, którzy będą klasyfikowani osobno. Spodziewamy się licznej reprezentacji z zagranicy, szczególnie z Niemiec. Część żeglarzy już teraz przywozi do Ustki swoje łodzie.

Nad bezpieczeństwem regat czuwać będzie stale dziewięć łodzi motorowych z dwuosobową obsadą. UCSD zabezpiecza też karetka i ratownicy ze słupskiego Rehamedu, strażacy z OSP w Gardnie Wielkiej i druhowie z OSP Cekcyn. W ekipie zabezpieczającej są też płetwonurkowie z klubu Murena ze Szczecinka.

Podobnie jak przed rokiem, wczasowicze będą mogli zobaczyć regaty z bliska. Na bezpłatne, godzinne rejsy morskimi jachtami wystarczy zapisać się w biurze zawodów, które ugości klub Sferique, zlokalizowany na usteckiej plaży.

Zadbano nie tylko o morskie atrakcje. 5 i 6 sierpnia tuż obok odbędzie się festiwal Hip-Hop na fali. Wystąpi GrubSon, Jarecki, DJ BRK, i Lukasyno.

Sponsorem głównym Ustka Charlotta Sailing Days jest PGE Baltica.

Regaty organizuje Miasto Ustka, Dolina Charlotty Resort & SPA oraz Klub Żeglarski Pro Sport.