We wczesnym średniowieczu Ustka była kaszubską osadą rybacką przynależną do kasztelani słupskiej i dzieliła historyczne losy z pobliskim Słupskiem. Obecnie, klimat starej portowej osady znaleźć można jeszcze wśród rybackich domów w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Zachował się tu jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi, który z uwagi na jego wartość historyczną objęty został ochroną konserwatorską. Pierwsze, zorganizowane działania ukierunkowane na rewitalizację obszaru Starej Osady Rybackiej podjęte zostały w 2005 roku, kiedy to, Rada Miejska w Ustce przyjęła Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Ustka. Od tego momentu miasto przystąpiło do rewitalizacji tego obszaru, której celem jest przywrócenie mu dawnej świetności i zachowanie ponadczasowej urody starych, rybackich chat szachulcowych.

Dawniej sercem Starej Osady Rybackiej był Zaułek Kapitański, w którego centralnej części znajdował się skromnych rozmiarów kościół p.w św. Mikołaja i Jana Chrzciciela, konsekrowany w 1356 roku.

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu filmowego „Opowieści na fali”, realizowanego przez Urząd Miasta Ustka. Tym razem dr hab. Elżbieta Kal – historyk sztuki, Profesor Akadaemii Pomorskiej w Słupsku, opowiada w nim o historii Zaułka Kapitańskiego oraz o losach kościoła p.w św. Mikołaja i Jana Chrzciciela.

Za współpracę dziękujemy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych wszystkie odcinki na kanale YouTube miasta Ustka przygotowane są z napisami.