VIDEOCASTY

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Trzeci odcinek cyklu „opowieści na fali” poświęcony został Kościołowi Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Dr hab. Elżbieta Kal- historyk sztuki, Profesor Akadaemii Pomorskiej w Słupsku, opowiada w nim o historii, architekturze i zabytkach ruchomych kościoła. W przedmiotowym odcinku poza wnętrzem kościoła prezntujemy także zabytki pochodzące z usteckich kościołów, dziś znajdujące się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz na plebanii parafii. Za współpracę dziękujemy parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

 

Ustecka promenada

Drugi odcinek poświęcony został usteckiej promenadzie. Promenada to niewątpliwie ulubione miejsce spacerów w Ustce. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

Renata Czerczak- przewodnik miejski, w najnowszym odcinku „Opowieci na fali” prezentuje najważniejsze miejsca usteckiej promenady m.in. Villę Red, dawny Kurhaus-Pavillon, latarnię morską czy pomnik Ireny Kwiatkowskiej. 

Usteckie fortyfikacje

Pierwszy odcinek „Opowieści na fali” poświęcony został usteckim fortyfikacjom. Zobaczymy w nim Marcina Barnowskiego, który opowiada m.in. o pruskich fortyfikacjach, które zlokalizowane były w okolicach latarni morskiej, o bunkrach Bluchera, III molo czy fortyfikacjach z lat 40. I 50. XX wieku (zlokalizowanych na terenie Ustki zachodniej).