VIDEOCASTY

Ustecka Syrenka

Zapraszamy na kolejny odcinek “Opowieści na fali”, tym razem poświęcony Usteckiej Syrence. Ta pół kobieta, pół ryba znajduje się w herbie Ustki, ale doczekała się również legendy oraz pomnika. Poza Ustką najbardziej znane pomniki Syrenki stoją także w Warszawie czy Kopenhadze. Zbudowanie w 2010 roku (a odsłonięcie w dniu Święta Ustki, 15 sierpnia) pomnika Syrenki w Ustce, jednej z letnich stolic Polski, było możliwe dzięki hojności jej mieszkańców oraz firm z regionu po zbiórce społecznościowej pieniędzy, metali kolorowych, cegiełek na budowę pomnika oraz środków zgromadzonych przez Lokalną Organizację Turystyczną podczas różnych aukcji czy koncertów.

Muzeum Chleba w Ustce

Zapraszamy na kolejny odcinek “Opowieści na fali”, tym razem poświęcony Muzeum Chleba w Ustce. W świat piekarnictwa zabiera nas właściciel – Pan Adam Brzóska, którego rodzina zajmuje się tym rzemiosłem od pokoleń. Obiekt powstał po to, aby pokazać trud i ciężką pracę piekarzy i cukierników. Możemy w nim zobaczyć proces od “ziarenka do bochenka”, czyli od etapu ziarna do momentu mąki i wypieczonego chleba.

Stara Osada Rybacka cz.II

Zapraszamy na drugą część opowieści o Starej Osadzie Rybackiej w Ustce. W podróż po tym klimatycznym miejscu zabierze nas po raz kolejny Kapitan Peter Haase (czyli Marcin Barnowski). Przypominamy także, że w każdy wtorek wakacji można skorzystać z bezpłatnej wycieczki z kapitanem Haase a w każdą środę można wybrać się szlakiem usteckich legend z przewodniczką Renatą Czerczak (zbiórka o godz. 10.00 przed kościołem Najświętszego Zbawiciela).

Stara Osada Rybacka cz.I

Zapraszamy na kolejny odcinek “Opowieści na fali”, tym razem poświęcony Starej Osadzie Rybackiej. Stara Osada Rybacka ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Początkowo zajmowała teren wśród wydm. W XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, tak chętnie wykorzystywanej do budowy domów na Pomorzu. Dziś Stara Osada Rybacka objęta jest rewitalizacją, mającą na celu przywrócenie jej dawnego charakteru. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki – kapitanów statków. W 2021 roku w ramach rewitalizacji wykonano nowe zagospodarowanie Zaułka Kapitańskiego (Skweru im. Jana Pawa II).

Dzielnica willowa w Ustce, cz.II

Zapraszamy na drugi odcinek poświęcony Dzielnicy Willowej w Ustce.

Dzielnica willowa zlokalizowana jest po wschodniej stronie Ustki. Są to wille zbudowane na początku XX wieku. Wiele z nich jest bardzo okazałych, jak chociażby Villa Red, która niewątpliwie jest perełką usteckiej architektury. Usteckie wille charakteryzują się pięknymi wieżyczkami i wystającymi werandami. Uwagę zwracają rzeźbione drzwi i łukowate okna budynków, wzrok przyciągają także kute balustrady na balkonach.

Gość odcinka: Elżbieta Nadolna- przewodnik miejski

Dzielnica willowa w Ustce, cz.I

początku XX wieku. Wiele z nich jest bardzo okazałych, jak chociażby Villa Red, która niewątpliwie jest perełką usteckiej architektury. Usteckie wille charakteryzują się pięknymi wieżyczkami i wystającymi werandami. Uwagę zwracają rzeźbione drzwi i łukowate okna budynków, wzrok przyciągają także kute balustrady na balkonach. Zapraszamy na pierwszy odcinek poświęcony tej wyjątkowej dzielnicy Ustki.

Gość odcinka: Elżbieta Nadolna- przewodnik miejski

Wokół usteckiego portu cz.III

Jest to trzeci i ostatni z planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu oraz o zlokalizowanych tu obiektach. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o jednostkach stacjonujących w porcie, o historii „usteckich galeonów”: Dragona i Unicusa, o zadaniach i wyposażeniu służb ratowniczych, o rodzaju jednostek rybackich i realizowanych przez nich połowach, czy o pomniku św. Jana Nepomucena znajdującym się obecnie po zachodniej stronie portu.

Ratusz miejski w Ustce

Ratusz Miejski – dawna szkoła. W roku 1911 w pobliżu kościoła, na miejscu starej szkoły rozpoczęto budowę nowego obiektu. Powstał on według projektu Friedricha Engelbrechta, radcy budowlanego z Bydgoszczy, który często przyjeżdżał do kąpieliska w Ustce. Ten charakterystyczny budynek pełnił funkcję szkoły do roku 2004 z małą przerwą, kiedy to w 1944 roku zorganizowano tam szpital wojskowy. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miejskiego Ustki. O przedmiotowym obiekcie opowiada dr hab. Elżbieta Kal – historyk sztuki, Profesor Akadaemii Pomorskiej w Słupsku. Za współpracę dziękujemy słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Wokół usteckiego portu cz.II

Zapraszamy na drugi z trzech planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu, zlokalizowanych tu obiektach oraz o tych miejscach, których już w porcie nie ma. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o spichlerzach znajdujących się po stronie wschodniej, o budynku tzw. „Czerwonej Szopy” oraz o historii i współczesnym wyposażeniu służb ratowniczych.

Zaułek Kapitański i jego historia

We wczesnym średniowieczu Ustka była kaszubską osadą rybacką przynależną do kasztelani słupskiej i dzieliła historyczne losy z pobliskim Słupskiem. Obecnie, klimat starej portowej osady znaleźć można jeszcze wśród rybackich domów w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Zachował się tu jeszcze układ uliczek średniowiecznej wsi, który z uwagi na jego wartość historyczną objęty został ochroną konserwatorską. Pierwsze, zorganizowane działania ukierunkowane na rewitalizację obszaru Starej Osady Rybackiej podjęte zostały w 2005 roku, kiedy to, Rada Miejska w Ustce przyjęła Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Ustka. Od tego momentu miasto przystąpiło do rewitalizacji tego obszaru, której celem jest przywrócenie mu dawnej świetności i zachowanie ponadczasowej urody starych, rybackich chat szachulcowych.

Dawniej sercem Starej Osady Rybackiej był Zaułek Kapitański, w którego centralnej części znajdował się skromnych rozmiarów kościół p.w św. Mikołaja i Jana Chrzciciela, konsekrowany w 1356 roku.

Wokół usteckiego portu cz.I

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu filmowego „Opowieści na fali”, realizowanego przez Urząd Miasta Ustka. Jest to pierwszy z trzech planowanych odcinków, poświęconych usteckiemu portowi oraz obiektom zlokalizowanym w jego najbliższym otoczeniu. Mariusz Wojciechowski- wiceprezes stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Środkowego, redaktor naczelny pisma pn. „Słupia”, opowiada o historii portu, zlokalizowanych tu obiektach oraz o tych miejscach, których już w porcie nie ma. W przedmiotowym odcinku usłyszymy m.in. o kładce obrotowej, latarnii morskiej i falochronach. Jeśli jesteście ciekawi gdzie znajdował się basen pilotów, gdzie umieszczone było urządzenie nawigacyjne o nazwie „winkbake”, lub kiedy wysadzono falochron zachodni – ten odcinek szczególnie Wam się spodoba.

Uzdrowisko Ustka

Jeszcze przed pierwszą wojną światową, w przewodniku po kąpieliskach niemieckich z 1908 roku, Ustkę rekomendowano jako miejscowość letniskową, wolną od plagi komarów. Spacery plażami i nadmorskimi duktami leśnymi miały oddziaływać kojąco na nerwy i leczyć np. schorzenia układu krążenia oraz płuc. Podstawowy, leczniczy walor Ustki, to położenie bezpośrednio nad otwartym morzem. Stwarza to idealne warunki dla talasoterapii. Ale morze i plaża nie są jedynym bogactwem kurortu. Współwystępuje tu wiele innych, specyficznych i bardzo korzystnych leczniczo czynników. W najnowszym odcinku „Opowieści na fali” Renata Czerczak (przewodnik miejski) opowiada o historii uzdrowiska prezezntując jego najważniejsze miejsca m.in. Zakład Przyrodoleczniczy, Hotel Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka czy tężnię solankową w Parku Usteckich Stoczniowców.

Historia usteckiej kolei

W kolejnej odsłonie „Opowieści na fali” prezentujemy historię kolei w Ustce. Czy wiecie, że dawniej Ustka posiadała aż 5 stacji kolejowych? Jedna z nich docierała aż do samego portu. W najnowszym odcinku naszego cyklu fimowego Marcin Barnowski przybliża temat usteckiej kolei, opowiada o historycznych stacjach i tradycyjnie podaje mało znane fakty i ciekawostki. Zapraszamy!

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Trzeci odcinek cyklu “opowieści na fali” poświęcony został Kościołowi Najświętszego Zbawiciela w Ustce. Dr hab. Elżbieta Kal- historyk sztuki, Profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, opowiada w nim o historii, architekturze i zabytkach ruchomych kościoła. W przedmiotowym odcinku poza wnętrzem kościoła prezentujemy także zabytki pochodzące z usteckich kościołów, dziś znajdujące się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz na plebanii parafii. Za współpracę dziękujemy parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz słupskiemu oddziałowi Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Ustecka promenada

Drugi odcinek poświęcony został usteckiej promenadzie. Promenada to niewątpliwie ulubione miejsce spacerów w Ustce. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dziś ponad dwukilometrowa trasa. Po licznych modernizacjach obecnie posiada wymienioną nawierzchnię, nastrojowe oświetlenie, stojaki dla rowerów oraz liczne ławki – na jednej z nich siedzi Irena Kwiatkowska (rzeźba przedstawiająca słynną aktorkę). W sezonie letnim Promenada Nadmorska tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu największe imprezy: koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe.

Renata Czerczak- przewodnik miejski, w najnowszym odcinku „Opowieci na fali” prezentuje najważniejsze miejsca usteckiej promenady m.in. Villę Red, dawny Kurhaus-Pavillon, latarnię morską czy pomnik Ireny Kwiatkowskiej. 

Usteckie fortyfikacje

Pierwszy odcinek “Opowieści na fali” poświęcony został usteckim fortyfikacjom. Zobaczymy w nim Marcina Barnowskiego, który opowiada m.in. o pruskich fortyfikacjach, które zlokalizowane były w okolicach latarni morskiej, o bunkrach Bluchera, III molo czy fortyfikacjach z lat 40. I 50. XX wieku (zlokalizowanych na terenie Ustki zachodniej).