ATRAKCJE TURYSTYCZNE USTKI
Pomnik Usteckiej Syrenki
Najczęściej fotografowany pomnik w mieście znajduje się na wschodnim falochronie. To Ustecka Syrenka, która ma mitologiczną postać nagiej pół kobiety, pół ryby. Jej wzrok skierowany jest w stronę morza, wypatruje łodzi rybackich wracających z połowów. Rzeźba powstała dzięki zbiórce funduszy, przeprowadzonej wśród mieszkańców i sympatyków miasta. Jeśli wierzyć panującemu przekonaniu – potarcie lewej piersi Syrenki zapewnia szczęście i gwarantuje ponowną wizytę w Ustce. Turyści chętnie korzystają z tej możliwości.
Adres: Falochron wschodni
Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej
Irena Kwiatkowska, ta doskonała polska aktorka przez wiele lat przyjeżdżała na wakacje do Ustki i często siadała właśnie na ławeczce przy promenadzie. Z inicjatywy mieszkańców Ustki w 2012 roku powstał oryginalny pomnik zaprojektowany przez poznańskiego rzeźbiarza Rafała Nowaka przy współpracy z rzeźbiarzem i odlewnikiem Piotrem Garstką i Piotrem Szmytem. Pani Irena siedzi na ławce uformowanej ze zwoju taśmy filmowej i spogląda zamyślona w kierunku morza. Po lewej stronie postaci jest miejsce dla dwóch osób. Można się przysiąść…
Adres: Promenada Nadmorska 4
Pomnik Fryderyka Chopina
Przechodząc dalej wzdłuż plaży, na skraju parku widzimy Pomnik Chopina. Postać kompozytora w rozwianej pelerynie idzie w kierunku morza. Pomnik został odsłonięty podczas obchodów Dni Morza w 1979 roku, jako dar ministra kultury i sztuki dla Ustki. Autorką pomnika jest Ludwika Kraskowska-Nitschowa.
Adres: Promenada Nadmorska
Pomnik Umierającego Wojownika
Monument zaprojektowany przez Josepha Thoraka, ulubionego rzeźbiarza nazistów z inskrypcją: Naszym poległym żołnierzom, upamiętnia mieszkańców Ustki poległych w I wojnie światowej, został odsłonięty w 1922 roku. Po wojnie zmieniono napis na: Bezimiennym bohaterom wojen światowych – społeczeństwo Ustki. Dzisiaj na pomniku nie ma żadnej inskrypcji. Postać upadającego wojownika trzyma tarczę, na której widnieje ustecki herb.
Adres: Chopina 10a
Pomnik trzech Gracji
Na skwerku przed Domem Kultury od 2017 roku stoi rzeźba Trzy Gracje autorstwa Jana Konarskiego. Trzy patronki: piękna, sztuk umysłowych i sztuk pięknych czyli Promienna, Rozumna i Kwitnąca, zdobiły kiedyś fontannę przy skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów. Podczas renowacji ulic fontanna została jednak zniszczona. Na szczęście postacie zachowały się. Warto wspomnieć, że ich twórca jest również autorem znanych monumentów min. księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku, popiersia Janusza Korczaka, patrona Słupskiego Szpitala Wojewódzkiego i współautorem pomnika Józefa Piłsudskiego przed Belwederem w Warszawie.
Adres: Czerwonych Kosynierów 19, 76-270 Ustka
Pomnik Ludziom Morza
Pomiędzy Latarnią Morską a budynkiem Kapitanatu Portu stoi pomnik poświęcony Ludziom Morza, który powstał w roku 2002. W centrum znajduje się postać kobiety-matki, czekającej na powrót syna z morza. Wokół ustawiono tablice kamienne przedstawiające sceny portowe. Autorem pomnika jest Stanisław Kulon – rzeźbiarz z Warszawy, a tablic – Mieczysław Borys. Co roku w dniu Święta Ustki i Wojska Polskiego – 15 sierpnia – pod pomnikiem składane są wieńce i kwiaty.
Adres: Port Ustka
Makieta dawnej Ustki
Pomnik Rybaka Mistrala
Pomnik Rybaka Mistrala znajduje się na ulicy Kaszubskiej, na terenie Starej Osady Rybackiej. Figura przedstawia rybaka trzymającego w prawej dłoni rybę (dorsza) a przez prawą rękę rybaka przerzucona jest sieć rybacka. Postać została wykonana z piaskowca i ma niespełna 2 metry wysokości. Historia rybaka Mistrala została opisana i zilustrowana w komiksie pt. “Mistral- opowieść o dzielnym rybaku z Ustki”.