W pierwszy, sierpniowy wtorek (3.08) o godz. 19:00 w kościele pw. Zbawiciela w Ustce rozpocznie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Ustka 2021. Na organach Voelknera z 1900 roku zagra Mariusz RYŚ, który oprócz organowej  gry solowej zaakompaniuje sopranistce Małgorzacie LASOCIE. Tym razem również nie zabraknie muzyki Johanna Sebastiana Bacha, bo podczas koncertu solista wykona słynną Toccatę i fugę d-moll tego kompozytora, wydobywając całe bogactwo dźwięków usteckiego instrumentu.

W programie recitalu wysłuchamy również m.in. Antonina Dvořáka; “Hospodin jest mój pastyrz”, “Tantum ergo” Cesara Francka, które wykona znakomita solistka Małgorzata Lasota. Będą też pieśni polskich kompozytorów; m.in. Feliksa Rączkowskiego “Duszo Chrystusowa” oraz słynna “Modlitwa” Stanisława Kwiatkowskiego.
Mariusz Ryś jest muzykologiem, organistą, dyrygentem, menedżerem kultury. Absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i prof. Roberta Brodackiego – organy),  tam też ukończył  studia doktoranckie.  Uczestniczył również w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty jako solista i kameralista, dokonał  nagrań dla radia i telewizji. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych  w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.  W latach 1997-2011 wicedyrektor  Wojewódzkiego, obecnie – Tarnobrzeskiego Domu Kultury i od 2008 r organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej oo. Dominikanów w Tarnobrzegu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r  Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzeg za upowszechnianie kultury. W 2013 r. powołany przez Biskupa Sandomierskiego na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.
Małgorzata Lasota jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. W tej samej roli wystąpiła również w Operze Śląskiej w Bytomiu. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu: prof. Rubena Lisicjana (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), Ingrid Kremling-Domański (Niemcy), Daniela Weeks‘a (USA), Olgę Pasiecznik (Polska). Występowała z Massimiliano Caldim Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską i Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Kimcherie Lloyd, Kazimierzem Kryzą, Paolo Fiamingo i Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Posiada w swoim repertuarze dzieła oratoryjno-kantatowe: J. S. Bacha, G. B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Rattera, a także wiele pozycje liryki wokalnej i operowej. Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami. Śpiewała w zawodowych zespołach chóralnych: Schola Cantorum Gedanensis i Camerata Silesia. Ukończyła również wychowanie muzyczne w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, oraz studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Była nauczycielem akademickim w UMCS w Lublinie, w WSHP w Sandomierzu, w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także dyrygentem chórów młodzieżowych.
Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. Jej uczniowie zajmują czołowe miejsca na polskich i zagranicznych konkursach wokalnych, a absolwentki są studentkami akademii muzycznych. Otrzymała wyróżnienia Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre przygotowanie uczniów do Regionalnych Przesłuchań CEA Wrocław 2016 i Gliwice 2017.
Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora ZSM w Sosnowcu za wyróżniającą się pracę dydaktyczną, a w 2014 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca, 2016 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest prezesem Stowarzyszenia im. Jana Kiepury i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury oraz Mistrzowskich Kursów Wokalnych im. Jana Kiepury, które odbywają się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu.
Wtorek 3 sierpnia, godz. 19:00 / kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce / WSTĘP WOLNY