Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Festiwal muzyki Organowej i Kameralnej

Już 28 czerwca melomani usłyszą pierwszy koncert z festiwalowej serii w kościele Najświętszego Zbawiciela. Usteckie organy to pełnia brzmień, pozwalająca wykonywać literaturę muzyczną od baroku, poprzez kolejne epoki. Instrument jest żywym świadectwem tradycji organowych Pomorza, to jeden z najlepiej zachowanych instrumentów pochodzących z warsztatu organmistrzowskiego Christiana Voelknera z Duninowa – informuje Zbigniew Gach, organista i dyrektor artystyczny Festiwalu.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce potrwa w tym roku od 28 czerwca do 2 sierpnia, z koncertami we wtorki o godz. 19:00. To jedna z cieszących się niezmienną popularnością tego typu imprez na Pomorzu. Wspaniałe pod względem architektonicznym wnętrze kościoła, jak również jedyne w swoim rodzaju zabytkowe organy czynią ze świątyni idealne miejsce do doświadczania muzyki organowej za pośrednictwem niemal wszystkich zmysłów.

Festiwal przez ostanie lata podtrzymuje tradycję organową i status Ustki jako jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych Pomorza w sezonie letnim.

W Ustce muzyka rozbrzmiewa na wspaniałym instrumencie, w wirtuozowskich wykonaniach i we wspaniałym wnętrzu poewangelickiej świątyni. Jesteśmy ważnym elementem pomorskiej mapy kulturalnej, a Ustka pretenduje do rangi lidera również w promocji kultury wysokiej – podkreśla Zbigniew Gach.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi światowej klasy wirtuoz prof. Roman Perucki, w którego wykonaniu usłyszymy m.in. utwory Fryderyka Chopina, Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego czy Mieczysława Surzyńskiego.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej jest Miasto Ustka oraz ustecka Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela.