Etnobaltica
Etnobaltica
Etnobaltica
Etnobaltica
Etnobaltica
Etnobaltica

W tym roku już po raz czwarty, w Swołowie – stolicy krainy w kratę, odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, wydarzenie kultywujące muzykę i tradycję ludową. To wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju festiwal na Pomorzu, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk. Dzięki współpracy dwóch samorządów – Gminy Słupsk i Miasta Ustka – inauguracja festiwalu odbędzie się 1 lipca na plaży w Ustce.

Festiwal EtnoBaltica jest wydarzeniem pełnym różnych form sztuki, skupiającym miłośników polskiej kultury. Jak co roku odbywa się w Swołowie – stolicy krainy w kratę, która zamieni się w wielobarwny tygiel tradycji poprzez żywe rytmy muzyki ludowej, oryginalny wystrój i ciekawymi muzykami etno i folk z rożnych stron Polski. Festiwal jest okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor, a nadrzędnym celem organizatorów inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych.

Tegoroczna edycja to trzy dni (1, 2 i 3 lipca 2022) świętowania z najznakomitszymi zespołami kultywującymi polską muzykę ludową. Koncerty inauguracyjne odbędą się 1 lipca (piątek) w Ustce. Na scenie na plaży wystąpi założona przez Piotra Zgorzelskiego Kapela Transformacja, która wiernie odtworzy dawną muzykę tradycyjną. Nie zabraknie również warsztatów i pokazu tańca tradycyjnego. Ponadto będzie można usłyszeć nowatorski zespół Chrust, który wykona zwiewne, słowiańskie melodie owite białymi wokalizami. Zespół w magiczny sposób łączy różne gatunki muzyczne od acid house przez poezję śpiewaną po folk. Teksty Chrustu inspirowane są słowiańszczyzną, a wokal momentami przybiera formę śpiewu białego. Gwiazdą wieczoru będzie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych – Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół wykonuje muzykę na klasycznych polskich instrumentach używanych w tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych zrekonstruowanych instrumentów jak fidel płocka oraz suka biłgorajska.  Innowacyjność artystów w myśleniu o folklorze została doceniona w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Czechach oraz na Białorusi. W swojej muzyce Kapela przekracza granice gatunkowe, stylowe, kulturowe łącząc folk ze współczesną muzyką rozrywkową.

Daj się ponieść naturze i muzyce. Weź głęboki oddech. Zatańcz!

Na kolejne festiwalowe dni uczestnicy przeniosą się do Swołowa – stolicy krainy w kratę, gdzie odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki – tego nie zabraknie na Festiwalu EtnoBaltica. Na swołowskiej scenie w sobotę 2 lipca wystąpią energetyczne, taneczne kapele: Nicponie, Hajda Banda i Orkiestra Taneczna Bonanza, które zaprezentują własne aranżacje, ale i tradycyjne melodie ludowe. Wszystkie wykonane będą z młodzieńczą energią i  artystyczną finezją zaczerpniętą z zachowanych śladów twórczości dawnych mistrzów muzyki wiejskiej. Sobotę zamknie koncert zespołu Żywiołak grającego heavy-folk, który w 2006 roku zdobył Grand Prix na jednym z najważniejszym przeglądów muzyki folkowe i etnicznej w Polsce „Nowa Tradycja”. Jeden z ich utworów został wykorzystany w intrze do gry komputerowej „Wiedźmin”.

W niedzielę 3 lipca będzie można posłuchać Kapeli Pokrzyk, którą tworzy czwórka muzyków zafascynowanych tradycyjną muzyką taneczną oraz obrzędową z Polski i innych stron świata. Patronuje im pokrzyk – wilcza jagoda, tajemnicza roślina spokrewniona z mandragorą. Na swołowskiej scenie wystąpi też MILO Ensemble – zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert Milo Ensemble jest formą podróży po kontynentach i stylach. Twórcą MILO Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień – Milo Kurtis – współzałożyciel MAANAM, członek Osjan, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry.

Festiwal zamknie koncert zespołu Dagadana, który znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Zespół zagrał jak dotąd ok. 1000 koncertów w 25 krajach na całym świecie. Jest zdecydowanie jednym z najbardziej znanych zespół folkowych w Europie.

Oprócz koncertów i potańcówek, będzie można wziąć udział w warsztatach tańca ludowego, które poprowadzi Piotr Piszczatowski. W tym samym czasie odbywać się będą warsztaty śpiewu ludowego z Ewą Grochowską z projektu „Głos na warsztat”, podczas których uczestnicy poznają technikę śpiewu otwartym głosem, nauczą się naturalnej emisji, czy wykonawstwa i ekspresji polskich pieśni tradycyjnych. Ponadto zagoszczą na scenie festiwalowej w Swołowie prezentując efekty swojej pracy. Nie zabraknie także przestrzeni dla najmłodszych czyli etno wioski dziecięcej, która będzie festiwalowym azylem, przygotowanym w konwencji folkowego relaksu i etno-animacji, strefy gastro oraz stoisk rękodzielniczych. Oprócz festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące m.in. bieg po owalnicy “swołowska mila”.

PROGRAM FESTIWALU:

piątek 1/07/2022 Ustka scena na plaży (wstęp wolny)

godz. 17:00 – Piotr Zgorzelski i Kapela Transformacja

godz. 18:30 – Chrust

godz. 20:00 – Kapela ze Wsi Warszawa

sobota 2/07/2022 Swołowo (bilety 35 i 70 zł)

godz. 15:00 – Otwarcie Bram

godz. 16:00 – Nicponie

godz. 18:00 – Hajda Banda / Гайда Банда

godz. 19:30 – Orkiestra Taneczna Bonanza

godz. 21:00 – Żywiołak

godz. 22:30 – Afterparty – Marcin Piosik Dj Empe

niedziela 3/07/2022 Swołowo (bilety 35 i 70 zł)

godz. 14:00 – Otwarcie Bram

godz. 15:00 – Milo Ensemble

godz. 16:30 – Kapela Pokrzyk

godz. 18:00 – Dagadana

Sprzedaż karnetów i biletów w serwisie www.kupbilecik.plhttps://bit.ly/BiletyEtnoBaltica

Więcej informacji na stronie www.swolowo.pl oraz www.kultura.slupsk.pl, a także w kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk – https://fb.me/e/1Op6B0JXU.