TOP 11

Lokalizacja

Plaża i morze

Kraciasta starówka

Atrakcje

Wyprawy

Bezpieczeństwo

Zero szans na nudę

Top 11-czyli jedenaście powodów, dla których powinniście przyjechać do Ustki!

Dlaczego warto przyjechać do Ustki?

Jedenaście to oczywiście liczba umowna – Ustka ma tyle do zaoferowania, że tych powodów może być znacznie więcej. Kiedy tu przyjedziesz, prawdopodobnie odkryjesz swoje własne, które sprawią, że nie raz zapragniesz powrócić. Teraz jednak zapoznaj się z naszą „listą przebojów”.

 

 

 

 

LOKALIZACJA

Ustka położona jest w centralnej części wybrzeża (geograficzny środek linii brzegowej znajduje się niedaleko na zachód stąd). Oznacza to, że z wielu miejsc w Polsce jest tu bliżej niż do innych nadbałtyckich miast – dzięki temu kurort jest świetnym celem nawet krótkich, weekendowych wypadów. W dzisiejszych czasach, kiedy żyje się szybko i na nic nie ma czasu, to wartość nie do przecenienia. Z drugiej strony, w najbliższej okolicy nie ma dużych ośrodków przemysłowych, dzięki czemu oddycha się tu pełną piersią.

PLAŻA I MORZE

Dlaczego warto przyjechać do Ustki?

Właściwie to dwie plaże: Wschodnia i Zachodnia. Obydwie olbrzymie i ciągnące się kilometrami w obu kierunkach. Nawet w szczycie sezonu wystarczy zrobić sobie spacer w dowolną stronę, żeby mieć kawałek wybrzeża Bałtyku tylko dla siebie. Jest to tym cenniejsze obecnie, kiedy powinniśmy unikać dużych skupisk ludzkich.
Większa i spokojniejsza jest Plaża Zachodnia, położona po drugiej stronie portu niż centrum Ustki. Można do niej dojść przez unikatową na skalę europejską kładkę w poprzek portu. Wschodnia, czyli główna plaża w ostatnich latach także urosła. Przyczyniła się do tego sztuczna rafa, która ograniczyła niszczycielską działalność fal.
Ustka tradycyjnie już zajmuje czołowe miejsca w rankingach plaż polskiego wybrzeża. Przykładowo, w dorocznym zestawieniu serwisu Onet.pl w 2020 r. zajęła drugie miejsce, podobnie jak rok wcześniej. Na dodatek, nad Plażą Wschodnią co roku powiewa błękitna flaga, zarezerwowana jedynie dla najczystszych plaż w Europie.

 

KRACIASTA STARÓWKA

Wypoczynek nad morzem to nie tylko plaże. Warto jest mieć gdzie się wybrać w przypadku gorszej pogody albo kiedy już zajdzie słońce. W Ustce świetnym miejscem na niedługi spacer jest Stara Osada Rybacka. Pieczołowicie odrestaurowane domy w czarno-białą kratę świetnie prezentują się szczególnie wieczorem, w magicznym świetle latarń ulicznych. Spacerując uliczkami starówki możemy cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądały nadmorskie osady jeszcze sto, czy dwieście lat temu.

RAJ DLA PODNIEBIENIA

Nie od dziś wiadomo, że ryby to jeden z najzdrowszych składników naszego pożywienia, niestety często niedoceniany. Wizyta w Ustce to okazja do nadrobienia tych zaległości. Można tu znaleźć rozmaite lokale, od prostych smażalni przy Promenadzie po eleganckie restauracje (niektóre też przy Promenadzie) serwujące wysublimowane potrawy, które zadowolą największych smakoszy. Ryby w Ustce są świeże, prosto z Bałtyku. Można nawet zrobić zakupy samemu, bezpośrednio w porcie, na niedawno otwartym Targu Rybnym.

Oczywiście ustecka gastronomia to nie tylko kuchnia bałtycka. Bez trudu znajdziemy tu lokale serwujące tradycyjne polskie dania oraz potrawy z innych części świata (np. Japonii albo basenu Morza Śródziemnego).

DOM KAPITANA, SYRENKA I BUNKRY

Ustka to również cały szereg atrakcji pozaplażowych. U nasady molo stoi zabytkowa latarnia morska z końca XIX w. Udostępniono ją do zwiedzania, podobnie jak kraciasty Dom Kapitana Haase, w którym można zobaczyć jak dawniej mieszkało się na Pomorzu. W sąsiedztwie latarni odnajdziemy Syrenkę, czyli uroczą figurę dziewczyny-ryby. Miłośnicy geologii mogą odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, a piekarnictwa – Muzeum Chleba. Militarną atrakcję stanowią poniemieckie Bunkry Blüchera po zachodniej stronie portu; multimedialna wystawa w środku prezentuje m.in. nalot na plażę. Osoby o zacięciu artystycznym powinny zajrzeć do Centrum Aktywności Twórczej, z pracowniami i salami wystawowymi we wnętrzach dawnego spichlerza.

 

 

WYPRAWY BLIŻSZE I DALSZE…

… czyli nie tylko Ustka. W okolicach kurortu jest tyle atrakcji, że można tu spędzić całe wakacje. Słowiński Park Narodowy to ostoja olbrzymich ruchomych wydm, na których można poczuć się jak na pustyni. Wejście na górę Rowokół zapewni wspaniałe widoki, a odwiedziny skansenu w Klukach pozwolą poznać niezwykłą kulturę Słowińców. Niedaleko jest też Słupsk, którego gotycka (i neogotycka) zabudowa nasuwa skojarzenia z Lubeką, a secesyjna – z Rygą. W tutejszym Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Witkacego.
Między Ustką a Słupskiem odnajdziemy Dolinę Charlotty, z hotelem i świetnymi apartamentami oraz takimi atrakcjami jak zoo, zagroda żubrów, park linowy, czy amfiteatr, w którym występowali m.in. Bob Dylan i Deep Purple.
Kwintesencją Pomorza jest Kraina w Kratę. Nazwa pochodzi od charakterystycznych, kraciastych domów, zbudowanych w stylu szachulcowym. Tropienie dawnej pomorskiej architektury może sprawić prawdziwą frajdę.

MIŁO I ZDROWO

Czy wiesz, że Ustka ma oficjalny status uzdrowiska? W tutejszych obiektach uzdrowiskowych goście poddają się rozmaitym zabiegom poprawiającym zdrowie, a medyczna infrastruktura dostępna jest nie tylko dla kuracjuszy. Poza tym już sama lokalizacja kurortu dobroczynnie wpływa na organizm. Ustkę otaczają lasy, które chronią miasto przed wiatrami, a docierające tu powietrze przesycone jest zdrowotnymi olejkami eterycznymi. Jeśli komuś tego mało, może odwiedzić niedawno zbudowaną tężnię. No i nie zapominajmy o jodzie, którego stężenie nad Bałtykiem jest największe w Europie. Aż chce się zacytować klasyka: „tu się oddycha!”.

BEZPIECZEŃSTWO

Ustka to kurort o europejskim standardzie – niczym nie różni się od miejscowości na niemieckich, czy francuskich wybrzeżach, a jeśli się różni to na plus. Dotyczy to też poziomu bezpieczeństwa – co roku powstają nowoczesne obiekty, jak zewnętrzne siłownie, czy tematyczne i świetnie oznakowane trasy spacerowe. Kilka lat temu przedłużono Promenadę i zamontowano oświetlenie, dzięki czemu można ją przemierzać na całym odcinku też po zmroku. Oba oficjalne kąpieliska, przy Plaży Wschodniej i Zachodniej, są strzeżone przez ratowników. Przy licznych organizowanych latem imprezach dbałość o bezpieczeństwo stanowi priorytet.

 

JAK W DOMU

Czasy rozpadających się domków kempingowych z dykty, powszechnych niegdyś na wybrzeżu, to już daleka przeszłość. Dziś goście mogą przebierać w wygodnych obiektach noclegowych, od hoteli, przez pensjonaty po apartamenty i ośrodki wypoczynkowe. Niektóre ulokowano w pięknie odrestaurowanych zabytkowych budynkach (np. Villa Red), inne to imponujące obiekty, zaprojektowane według najnowocześniejszych standardów (np. Grand Lubicz). Można się zatrzymać w centrum Ustki albo w Przewłoce, kilkaset metrów od morza, której specjalnością są wille i pokoje gościnne.

 

ROWEREM, KAJAKIEM, BIEGIEM, SPACEREM…

Lubisz aktywnie spędzać wakacje i nie wiesz dokąd się wybrać? No to już nie musisz szukać. Ustka ma wszystko, czego zapragniesz. Dla fanów pieszych wędrówek przygotowano ścieżki spacerowe i dłuższe szlaki, w zależności od chęci i możliwości. Cykliści mają do dyspozycji słynny Szlak Zwiniętych Torów na dawnych nasypach kolejowych (i nie tylko). Kajakarze znajdą swój Eden na Słupi, która płynie ze Słupska przez piękne tereny, a w Ustce wpada do morza. Plaża to oczywiste miejsce na długie spacery, bądź uprawianie joggingu, a w samym Bałtyku można spróbować swoich sił w kitesurfingu, czy pływaniu na desce SUP.

ZERO SZANS NA NUDĘ

Zestawienie imprez cyklicznych organizowanych co roku przez Ustkę może przyprawić o zawrót głowy. Praktycznie ciągle coś się dzieje. Podczas Dni Morza, na początku wakacji, wszyscy świetnie się bawią. Columbus Festiwal Wiatru to prawdziwe święto nieba, z inscenizacjami walk powietrznych, pokazami balonowymi i zawodami motoparalotni. Grand Lubicz Festiwal Światła zamienia zabytki w rozświetlone „neony”, a na niebie pojawiają się wymyślne świetlne instalacje. Jesteśmy nad morzem, więc nie może zabraknąć Dożynek Rybnych, obchodzonych jako Święto Ustki (i przy okazji Wojska Polskiego). Formoza Challenge to morderczy wyścig z udziałem jednostki komandosów, podczas Sound of Gravity zobaczysz szaleńcze pokazy rowerzystów, a Ustka Charlotta Enduro Extreme to wariacki rajd motocyklowy. Miłośnicy teatru powinni wziąć udział w Mistral Festiwalu, a melomani – w Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Ustka Charlotta Sailing Days to barwne regaty na lokalnych wodach, a Pokaz Mody z Pierre René – prezentacja najnowszych trendów odzieżowych. W Ustce swojsko poczują się też miłośnicy… gór. Wystarczy przyjechać na imprezę Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce, podczas której południe Polski promuje się na północy.