
W związku z trwającą ogólnopolską kampanią społeczno-informacyjną: „Podróżuj bezpiecznie – Straż Graniczna w trosce o najmłodszych”, której celem jest dostarczenie aktualnych, niezbędnych informacji podróżnym, przemieszczającym się z osobami niepełnoletnimi zarówno w granicach strefy Schengen jak i w przypadku wyjazdu do krajów trzecich, chcielibyśmy zaprezentować następujące informacje.
Ważne!
Przed wyjazdem upewnij się
-
czy Twój dokument (paszport lub dowód osobisty) uprawnia Cię do wjazdu i pobytu na terytorium kraju, do którego się udajesz
-
czy nie upłynął jego termin ważności
Paszport wydany osobie, która nie ukończyła 12 roku życia, jest ważny przez 5 lat od daty jego wydania . Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia, jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania dowodu osobistego.
Kiedy możemy przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego, a kiedy potrzebny jest paszport?
Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie oraz uprawniającym do przekraczania granic państw członkowskich UE, EOG oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.
Ponadto na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic, także uprawnia do podróżowania do tych państw. W pozostałych przypadkach wymagany jest paszport, który jest podstawowym dokumentem podróży.
Jakie dokumenty uprawniają do przekroczenia granicy przez dzieci?
Paszport lub dowód osobisty w zależności od tego do jakiego kraju się udajemy.
Jak przebiega odprawa graniczna?
Dzieci przekraczające granicę zewnętrzna w towarzystwie osoby sprawującej nad nimi opiekę rodzicielską podlegają takiej samej odprawie granicznej jak osoby dorosłe.
Polega ona na:
-
weryfikacji okazywanego dokumentu podróży uprawniającego do przekraczania granicy
-
potwierdzeniu tożsamości i obywatelstwa tej osoby
-
dokonaniu sprawdzeń w odpowiednich bazach danych
Gdzie zasięgnąć informacji przed podróżą z dzieckiem za granicę?
-
w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym państwa docelowego podróży
-
u agenta/przedstawiciela linii lotniczej/przewoźnika drogowego/lotniczego
-
u tour-operatora
Pamiętaj! Niektóre państwa trzecie, ale także Państwa Członkowskie UE, wymagają specjalnych zgód na podróż dziecka z osobą trzecią. Dlatego każdorazowo należy weryfikować ewentualne istnienie takich wymogów.
Czy dziecko może przekroczyć granice RP samodzielnie lub w towarzystwie osób trzecich niebędących ich rodzicami lub opiekunami prawnymi?
W obowiązujących polskich regulacjach, nie ustanowiono dotąd w żadnej formie obowiązku posiadania specjalnych, ujednoliconych wzorów formularzy, blankietów, dokumentów typu upoważnienie, pełnomocnictwo notarialne, które należałoby obligatoryjnie okazać funkcjonariuszom Straży Granicznej.
Kiedy Straż Graniczna może nie zezwolić na podróż dziecka?
Jeśli ustalenia okażą się niespójne, sprzeczne lub niewiarygodne.
Czy zawsze?
Tak, zarówno w przypadku, gdy osoby niepełnoletnie podróżują poza granice RP w towarzystwie tylko jednego z rodziców lub też samodzielnie, bądź z osobami trzecimi, które nie są ich rodzicami lub opiekunami prawnymi (osobami sprawującymi nad nimi pieczę).
W celu dodatkowych informacji w imieniu Straży Granicznej zapraszamy na stronę www.strazgraniczna.pl, gdzie powstała dedykowana zakładka z informacjami uzupełniającymi.