Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził z oczami utkwionymi w niebo…”
Tak określił miłość do awiacji wielki człowiek Renesansu Leonardo Da Vinci. I choć od tego momentu minęło mnóstwo czasu a człowiek podróżuje w kosmos to jednak podziw dla latających ptaków i maszyn skonstruowanych przez człowieka zawsze pozostaje ten sam…
Już 23 lipca, mieszkańcy Ustki i goście nadmorskiego kurortu będą spacerować i odpoczywać z oczami skierowanymi w niebo, na którym zagoszczą najlepsi piloci akrobacyjni, wspaniałe maszyny współczesne i historyczne, spadochroniarze, paralotniarze.
Swój kunszt pilotażu akrobacyjnego zaprezentują Artur Kielak, Marek Choim oraz piloci Zespołu Akrobacyjnego Orlen Żelazny.
Artur Kielak, jest co dzień pilotem rejsowego Boeinga 737, uczestnikiem mistrzostw w akrobacji w najwyższej klasie Unlimited. Artur to pilot, który lata na Full Force. Jego pokaz to pełna dynamika i moc, dając ekstremalne przeżycia oglądającym.
Marek Choim – wystąpi w pokazie dziennym (z kolorowymi dynami jako jeden z kilku pilotów na świecie wykonujących taki pokaz) oraz wieczornym, podczas którego stworzy niezwykłe show, malując iskrami niebo na tle łuny słońca, które właśnie schowało się za horyzontem. Marek Choim wystąpi na samolocie Extra 330SC.
Zespołu Akrobacyjnego Orlen Żelazny chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, cywilny zespół założony w 2000 r., od lat zachwyca swoim pokazem akrobacji zespołowej. W tym roku oprócz pokazu grupowego, lider zespołu Wojciech Krupa zaprezentuje się również w pokazie indywidualnym.
Na niebie pojawią się również pokazie dynamicznym maszyny wojskowe. Wojsko Polskie reprezentować będą statki powietrzne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej: śmigłowce Mi-14 i PZL W-3 Anakonda oraz para samolotów M-28 Bryza.
Nie zabraknie również trochę historycznego, zabytkowego lotnictwa; w parze latać będą samoloty Piper Cub L-4H, najstarsze maszyny w polskim rejestrze statków powietrznych. Te małe maszyny łącznikowo-obserwacyjne, pochodzące z okresu II wojny światowej pokażą, że mimo swojego wieku (prawie 80 lat) potrafią nieźle „namieszać” w powietrzu.
Swoich reprezentantów w Ustce będzie miało również mikrolotnictwo, udowadniając, że motoparalotnie potrafią stworzyć równie emocjonujące show. Motoparalotniarze na pewno przyprawią niektórych o drżenie, tak jak Paweł „Lojak” Kozarzewski, członek Kadry Narodowej, uczestnik wielu zawodów w Polsce i zagranicą, pilot Toruńskiej Grupy Falco, który zaprezentuje dynamiczne figury. Z kolei grupa Flying Dragons Team, wywodząca się z Wawelskiego Grodu, „pomaluje” niebie kolorowymi smugami, a w pokazie nocnym stworzy magiczny spektakl złożony z pirotechniki i światła zsynchronizowanego z muzyką.
W trakcie imprezy odbędzie się prezentacja samolotu Busch Cat wykonanego własnoręcznie z tzw „kitu”- samolot ultralekki zbudowany wg licencji producenta z RPA we własnym domu, zatwierdzony przez polski Urząd Lotnictwa Cywilnego i dopuszczony do lotów. Pilot Dominik Matoła – inżynier, pilot , budowniczy samolotu będzie prezentował samolot w locie. “Budujemy Samolot” to projekt, w którym zawarty jest cały proces budowy dwuosobowego samolotu BushCat firmy SkyReach. Etapy budowy samolotu przedstawione są w przejrzysty sposób krok po kroku na krótkich filmach umieszczanych na kanale YouTube. Całość prowadzona jest przez parę Dominika Motołę oraz Magdalenę Taczkowską.
Nocny finał pokazów na niebie w Ustce to pokaz skoczków spadochronowych z pirotechniką z grupy Sky Magic oraz oczekiwany przez wszystkich podniebnych balet w wykonaniu brytyjskiego zespołu Airborne Pyrotechnics na motoszybowcach Grob G109b. Dwa statki powietrze, dużo pirotechniki, a wszystko to w rytm epickiej muzyki. Tim oraz Tom Dews zawładną niebem przez kilkanaście minut ale sercami widzów na pewno na długo.
Program:
17.00– pokazy lotnicze
20.00– koncert zespołu Kaschell
21.00– pokazy lotnicze
21.30– koncert zespołu Ørganek
23.00– koncert balonowy “na palniki” z zespołem Violladies
23.30– nocne pokazy lotnicze
Na muzycznej scenie również będzie się działo. Pokazy lotnicze przeplatane będą ostrym brzmieniem w wykonaniu artystów wysokich lotów. Na plaży na scenie głównej zagra crossover o nazwie Kashell, który powstał z połączenia sił Comy i Abradab i na pewno zaskoczy swoim nowym brzmieniem. Koncertem wieczoru będzie natomiast regularny uczestnik projektu „Męskiego Grania” – zespół Ørganek ! Z mocnego brzmienia przejdziemy na nieco łagodniejsze tony. Wieczorny koncert na plaży z użyciem balonów na ogrzane powietrze, przy akompaniamencie dźwięków muzyki zespołu Violladies przygotuje nas na nocne widowisko lotnicze.
Organizatorzy: Miasto Ustka, Columbus Ustka, Grupa Falco II
Współorganizator: Dolina Charlotty
Partnerzy strategiczni: MS- więcej niż OKNA, Hotel Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka, RWE, Aeroklub słupski
Patronat: Polska Organizacja Turystyczna, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Słupski
Patronat medialny: Polskie Radio Koszalin , Radio Słupsk, WP.pl , Lotnicze.info, przegląd lotniczy, samoloty.pl, dlapilota.pl ,aviation24.pl
Partnerzy: Lojak Team , Sky Magic, Paramotor Team Poland, budujemysamolot.pl, Aquilla paralotnie, galeony.pl, Hotel Jantar, paraelement.pl, slowinskipn.pl, LOT “Ustka i Ziemia Słupska”, OSiR Ustka, Rotary Młyniec Drugi, Rotary Słupsk
Sponsorzy: Pierre Rene , SzerokieWody, Mistral Ustka, Aerosol Service, UTBS, Dudek.eu, ERBUD, continentalslupsk.pl, OKTAN, bellaline.pl, navcomm.eu , Avenir, Bunkryustka.pl
Ubezpiecza nas: Nord Partner
Paliwa dostarcza: Awix Oil
Parkingi: bezpłatne parkingi znajdują się przy ulicy Słupskiej 8 oraz na terenie Transportowego Węzła Komunikacyjnego przy ulicy Portowej.
Informacja dla osób z niepełnosprawnością ruchową lub poruszających się na wózkach: prośba o kontakt z Wydziałem Promocji w celu ustalenia miejsca w trakcie koncertu (59 815 43 50) a w dniu imprezy o kontakt z pracownikami ochrony.
W związku z wydarzeniem linia autobusowa Nord Express uruchomiła nocne połączenie na trasie Ustka – Słupsk.
Godzina odjazdu: z 23/24 lipca o godz. 00:20 oraz 01:40 (Przystanek – Transportowy Węzeł Komunikacyjny oraz Plac Dąbrowskiego).