Niektóre ośrodki turystyczne, latem tętniące życiem, po sezonie pustoszeją. Ustki to nie dotyczy – ma tyle do zaoferowania, że sezon trwa tu 365 dni w roku. Warto ją odwiedzić szczególnie teraz, kiedy zagraniczne wczasy stoją pod znakiem zapytania, a dbałość o zdrowie stała się dla nas ważniejsza niż kiedykolwiek.
Prestiżowe uzdrowisko nad Bałtykiem
Słowo „Ustka” chyba każdemu kojarzy się z wakacjami: kąpiele w Bałtyku, chill-out na plaży, świeża ryba w smażalni, rejsy statkami wycieczkowymi… Skojarzenia te są jak najbardziej prawidłowe, ale dalekie od wyczerpania tematu. Czy wiesz, że Ustka jest pełnoprawnym uzdrowiskiem? Tutaj słowo kurort ma podwójne znaczenie: miejscowość wypoczynkowa i miejscowość lecznicza. Infrastruktura uzdrowiskowa prezentuje najwyższy europejski poziom, czego przykładem może być Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka – połączenie pięciogwiazdkowego hotelu z luksusowym sanatorium. Są tu też inne obiekty uzdrowiskowe, w których zabiegom mogą poddawać się zarówno wczasowicze, jak i turyści.
Już samo położenie Ustki korzystnie wpływa na układ oddechowy i odpornościowy: miasto otaczają sosnowe lasy, a na milionach igieł wiatr rozprasza przesycone jodem powietrze, czyniąc z okolicy jedną wielką tężnię. Zresztą prawdziwa tężnia też tu jest – niedawno powstała w centrum miasta.
Na wodzie i nad wodą
Największą atrakcją pozostaje oczywiście Bałtyk. Polskie plaże – długi na setki kilometrów pas czystego, delikatnego piasku, wydaje się być dla nas czymś oczywistym, ale niewiele krajów ma taki luksus. Wybrzeże śródziemnomorskie to głównie kamienie, a nad Atlantykiem zimne wiatry odbierają ochotę do kąpieli. Tutaj również Ustka wychodzi przed szereg: w corocznym rankingu plaż portalu Onet.pl regularnie zajmuje czołowe miejsca (w 2020 r. drugie na całym wybrzeżu). Błękitną flagę, oznaczającą najczystsze plaże kontynentu, także nietrudno tu dojrzeć.
Spacery i wyprawy
Czy nadmorskie kurorty mają starówki? Ustka ma, dzięki czemu jest gdzie spacerować po plażowaniu. Większość zabytkowych domów zbudowano w biało-czarną kratę – typową dla regionu, ale dla gości spoza Pomorza równie egzotyczną jak kamienne miasteczka Prowansji. Wymarzonym miejscem na spacery jest nadmorska Promenada, niedawno przedłużona i wyposażona w oświetlenie. Dla tych, którzy chcą wybrać się na dłuższą wyprawę, przygotowano ścieżki dydaktyczne i szlaki: również rowerowe (m.in. po dawnych nasypach kolejowych) i jeden kajakowy.
Przygotuj się już wcześniej
Chcesz zobaczyć co Cię tu czeka? Zajrzyj do wirtualnego przewodnika [https://visit.ustka.pl/odkrywaj-ustke/wirtualny-przewodnik/] – zobaczysz w nim Ustkę tak jak widzą ją mewy, tyle że z zaznaczonymi atrakcjami, hotelami, restauracjami i wszystkim, czego potrzeba, żeby obudzić marzenia i zapragnąć przyjechać tu już teraz…