lipiec, 2022

sob02julCały dzieńFestiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych 2022(Cały dzień: sobota)

Szczegóły wydarzenia

Spektakle na ulicach miasta, nocne widowisko, żywe rzeźby już po raz trzeci zagoszczą na ulicach miasta. W tym roku zobaczymy Teatr Akt z Warszawy, Teatr Nikoli z Krakowa, Fundację Sztuki Ciała z Warszawy, która specjalnie dla nas sprowadza żywe rzeźby z Teatru Lutrek z UK oraz ze Słupska: Teatr Tęcza i Teatr Władca Lalek.

W programie:
• 14:00 – spektakl pantomimy ”Ważne sprawy” (Fundacja Sztuki Ciała – Warszawa)- miejsce: Skwer im. Jana Pawła II
Czwórka rodzeństwa zostaje w domu bez nadzoru rodziców. Sytuacja ta jest początkiem wielu przygód, które rozgrywają się na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Główny środkiem wyrazu jest tu pantomima prezentowana na wysokim poziomie.
• 15:00 – happening „Podróżnicy” (Teatr Akt – Warszawa)- miejsce: bulwar portowy, promenada
Spektakl stanowi połączenie happeningu, teatru wizualnego, pantomimy i tańca, ponadto wykorzystuje specyficzne walory przestrzeni, w której się odbywa.
To propozycja wyruszenia razem z aktorami w symboliczną podróż. Tego typu zjawisko teatralne jest niezwykle popularne w Europie jako „walking act”. Zachęca do włączenia się w akt twórczy przypadkowych widzów, zaskakuje, prowokuje do wspólnych działań inspirowanych przez aktorów. Nie cel lecz droga jest istotą podróży, choć właściwy kierunek i szlachetny cel mogą być wartością dodaną. Kiedy wyrusza się w drogę, nic nie pozostaje już takie samo. Spotkanie z drugim człowiekiem oraz doświadczenie przemijania stwarzają szansę zatrzymania i dostrzeżenia każdego, najistotniejszego momentu naszego życia.
• 16:00 – Niedźwiedź i Masza- czyli gdzie moja kasza? (Teatr Lalki Tęcza – Słupsk)- miejsce: Skwer Aliny Skibniewskiej, skrzyżowanie ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów
Co może się wydarzyć, kiedy mała, trochę zakręcona dziewczynka trafia przypadkiem do gawry brunatnego olbrzyma? Otóż – z niedźwiedziego gara znika kasza. Niby nic nadzwyczajnego, niby „zdarza się” i „stało się”, a jednak ma to zniknięcie daleko idące konsekwencje. Z tych najbardziej znaczących wymienić należy na pewno międzygatunkową przyjaźń, choć raczej tę z rodzaju bardziej skomplikowanych.
• 17:00 – Cztery Mile za Piec (Teatr Władca Lalek – Słupsk) miejsce: Dom Kapitana Haase (ul. Kosynierów 21)
Spektakl interaktywny oparty na motywach poezji ludowej. Wokół motywu przewodniego (poszukiwanie zaginionej lalki) narasta szereg barwnych, krótkich scen. Akcja widowiska oparta jest na schemacie bajki łańcuszkowej, której kolejne ogniwa stanowią epizody czysto zabawowe, pozwalające „ wyżyć się ” aktorom i widowni. Cztery mile za piec to również sztuka dydaktyczna, ale w zgoła innym znaczeniu, nie nauka moralna wybija się tu na plan pierwszy, ale wyobraźnia ludyczna dziecka i jego twórcze możliwości, także jako aktora.
• 18:00 – Żywe Rzeźby (Teatr Lutrek – Steampunk Lady, Parrot Queen, Golden Luck, Mechaniczna Kobieta ) miejsce: Promenada
Żywe Rzeźby pojawić się mogą w różnych miejscach – więc musicie być czujni.
• 19:30 – spektakl Impresario (Teatr Nikoli – Kraków) miejsce: Promenada
Teatralna przestroga przed niebezpieczeństwami show biznesu. Spektakl „Impresario” to pełna plastycznych obrazów historia artystów wielkim talencie, którzy wpadli w niebezpieczne sidła współczesnego świata.
To historia spalonych skrzydeł motyli schwytanych w pułapki show biznesu. Główna postać przywołuje na myśl managera, impresario, mającego w ręku władzę, który jak pająk konsekwentnie plącze swoje sieci, by łapać kolejne wielobarwne motyle. Odbiera im swobodę i wolność lotu, a one wraz ze skrzydłami tracą swoje twórcze życie.
• 21:00 – spektakl Poza czasem (Teatr Akt – Warszawa) miejsce: plac przez Kapitanatem
Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.
Na wszystkie wydarzenia zapraszać będzie PIRAT (Rafał Śpiewak) – performer, aktor, animator, wokalista, scenograf, tekściarz, poeta, twórca, rysunków – artysta wszechstronny.

Termin

Cały dzień (Sobota)

Przejdź do góry